Dobra praca magisterska – jak ją napisać

Ktoś powiedział, że pasja w pisaniu pracy magisterskiej kończy się w momencie, gdy jej twórcę zaczynają “gonić” terminy. Oczywiście stwierdzenie, że należy pisać z odpowiednim wyprzedzeniem, jest w tym wypadku truizmem. Niemniej, warto zwrócić uwagę, że pisanie jednego rozdziału trwa zwykle dwa razy krócej, niż jego sprawdzanie.

Czas to nie wszystko!

Oczywiście pisanie prac magisterskich z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym to nie jedyny aspekt o którym warto pomyśleć. Trzeba też zwrócić uwagę na szereg kwestii technicznych, które daną pracę ubogacą. Najważniejszą z nich będzie oczywiście umiejętne parafrazowanie. Umiejętna synteza skądinąd czyiś myśli, nie jest prosta. Zwłaszcza, jeśli sama praca jest analizowana przez systemy antyplagiatowe.

Cytaty? Tak, ale nie do końca

Czytelnika pracy magisterskiej nie warto przygniatać zbyt dużą liczbą cytatów. W treści o wiele lepiej wyglądają parafrazy. Z kolei cytat musi być odpowiednio rozwinięty, stając się tym samym jednolitym fragmentem treści. Nie jest to łatwe, zważywszy na zapewne odmienny od naszego sposób myślenia autora.

Pisanie prac magisterskich jako odkrywanie

Pisząc prace magisterskie, warto być oryginalnym. Samodzielne dotarcie do określonych wniosków jest zawsze bardzo dobrze punktowane. Oczywiście – tak jak było to ujęte wcześniej – warto parafrazować. Niemniej, od czasu do czasu, warto przedstawić swój punkt widzenia na dany problem.

Podsumowując, pisanie pracy magisterskiej powinno opierać się przede wszystkim na umiejętnym przekazywaniu myśli autorów bibliografii, aczkolwiek z pewną dozą własnej kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *