Inteligentne systemy sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem są jednymi z najbardziej nowoczesnych. Wykorzystują one najnowsze rozwiązania technologiczne, co daje im sporą przewagę nad dotychczasowymi systemami zarządzania.

Sterowanie oświetleniem ulicznym — jak to działa?

W oprawie każdej ulicznej lampy znajduje się sterownik oświetlenia ulicznego. Jest on połączony ze sterownikiem zamontowanym w szafie oświetleniowej, serwerem komputerowym ze stosownym oprogramowaniem oraz dedykowaną stroną internetową.

Dzięki bezprzewodowemu połączeniu możliwe jest kompleksowe zarządzanie całą siecią oświetlenia ulicznego. Za jego pośrednictwem możliwe jest także monitorowanie stanu technicznego sieci. Zarówno kwestie związane z kontrolowaniem instalacji oświetleniowych, jak i ich sterowaniem, możliwe są do wykonania za pośrednictwem łącza internetowego zupełnie zdalnie. Osoba uprawniona do dostępu do sieci może dowolnie przeglądać dane zgromadzone przez system, jak i regulować intensywność oświetlenia w “swoim” sektorze.

Łatwa instalacja, łatwe użytkowanie

Możliwość zdalnego zarządzania systemem oświetlenia ulicznego to nie wszytko. Dzięki dostępowi do sieci poprzez łączność mobilną GSM/GPRS oraz lokalne sterowniki, które wbudowane są w oprawy, prosta jest także ich instalacja. Działają one podobnie jak inne komputerowe urządzenia na zasadzie “Plug & Play”. Wystarczy je po prostu przyłączyć do sieci i można zaraz ich używać (bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowani).

Oprawa automatycznie łączy się z siecią za pośrednictwem łącza mobilnego, a stąd do sterownika centralnego. Po połączeniu z serwerem centralnym uzyskuje dostęp do odpowiedniego oprogramowania, a tym samym idzie funkcji, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie i monitowanie jej funkcji.

Dodatkowym plusem inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem ulicznym jest także obniżenie kosztów przyłączenia do sieci. Nie wymagają one tworzenia sieci radiowych, czy kablowych. Sprawia to, że w krótszym czasie są one dostępne zaraz do użytkowania i są mniej zawodne od innych systemów.

Kontrola oświetlenia w czasie rzeczywistym

Inteligentne systemy oświetlenia ulicznego umożliwiają sterowanie oświetleniem ulicznym w czasie rzeczywistym. Przesyłają one również dane na temat stanu technicznego opraw, sieci, a także koniecznych napraw automatycznie, w momencie ich wykrycia. System przekazuje informacje do użytkownika także o konieczności przeprowadzenia konserwacji. Możliwe jest również zaprogramowanie systemu w taki sposób, aby intensywność światła zmieniała się wraz z porą dnia, nocy, czy też roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *