Jak będą wyglądać ceny mieszkań w Warszawie w 2022 r.

Z miesiąca na miesiąc w Polsce rośnie inflacja, a wraz z nią stopy kredytowe. Jak obecna sytuacja wpływa na ceny mieszkań w stolicy? Czy ceny także idą w górę czy maleją? Jakie są prognozy i analizy specjalistów?

Czy bieżący rok to dobry moment na zakup mieszkania?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sytuacja na świecie, a także w Polsce – galopująca inflacja – nie napawają optymizmem. Jednak jest światełko w tunelu i nadzieja dla osób planujących zakup własnego lokum. Warto na tę sytuację spojrzeć szerzej – ceny mieszkań rosły, a wraz z nimi popyt na rynku. Coraz wyższe ceny za metr kwadratowy na rynku wtórnym i pierwotnym, wyższe stopy procentowe, a także zaostrzone zasady udzielania kredytów hipotecznych – to wszystko powody, dlaczego sprzedawało się coraz mniej mieszkań. W tym momencie coś rzeczywiście drgnęło i nastąpił zwrot w stronę obniżania cen, bo to dobrze znana reguła, jaką rządzi się branża nieruchomości i nie tylko, że jeżeli popytu nie ma, to trzeba obniżyć ceny.

Co wpływa na ceny mieszkań?

Ceny mieszkań w Polsce stale się zmieniają. Najważniejsze czynniki, jakie w ostatnich miesiącach miały na to wpływ, to wspomniana już inflacja, brak działek, a także 

nowe przepisy. Niemniej istotne znaczenie mają wyższe lub niższe ceny materiałów budowlanych. Najpierw pandemia koronawirusa, a później wojna w Ukrainie i restrykcje nałożone na Rosję windują ceny surowców i materiałów budowlanych. Na cenę mieszkań, poza sytuacją w Polsce i na świecie, wpływają także inne kryteria, jak lokalizacja, metraż, atrakcyjność wykończenia oraz stan techniczny. 

Jak wygląda tegoroczna oferta deweloperów w Warszawie?

Wszystkie opinie ekspertów należy zestawić z tym, co realnie dzieje się na rynku nieruchomości. A to można zobaczyć, analizując faktyczne oferty deweloperów. Tegoroczne raporty, na przykład “Barometr” przygotowany przez Metrohouse i Gold Finance, udowadniają, że sprzedający mieszkania w stolicy coraz chętniej obniżają ceny nieruchomości jeszcze przed znalezieniem kupca. Oznacza to, że na etapie ekspozycji oferty jest to obniżka na poziomie prawie 4%. 

Gdzie szukać pomocy?

Na terenie stolicy działa wiele podmiotów, wyspecjalizowanych w obsłudze klientów z tego obszaru w zakresie nabywania, projektowania, wykańczania i aranżacji mieszkań prywatnych i obiektów komercyjnych. Jednym z nich jest Perfect Space https://perfectspace.pl Proponują m.in. ocenę deweloperów, a także negocjacje w imieniu klienta, by uzyskać jak najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę. Prognozy są optymistyczne – w 2022 roku w Warszawie można liczyć na spokojny i stopniowy spadek cen, dlatego może najwyższy czas na zakup własnego lokum?

Redakcja rentoria.pl