Jak działają czujniki ciśnienia w oponach?

czujniki ciśnienia w oponach

Jak wskazują przeprowadzane wśród kierowców ankiety, niemal połowa z nich w ogóle nie sprawdza ciśnienia w oponach. Tymczasem niewystarczająco napompowane opona powodują szybsze zużywanie się paliwa i samych opon. Ponadto sprawiają, że pojazd nieprawidłowo zachowuje się w czasie jazdy, co w sytuacjach ekstremalnych bywa bardzo niebezpieczne. Co więcej, istotne jest nie tylko właściwe napompowanie danej opony, ale również utrzymanie identycznych wartości ciśnienia w każdej z nich. Stąd coraz częściej producenci montują czujniki ciśnienia w oponach.

Czujniki ciśnienia w oponach – rodzaje i zasada działania

Przede wszystkim wyróżnia się czujniki ciśnienia w oponach przeznaczone do pomiaru pośredniego i bezpośredniego. Czujniki do pomiaru pośredniego są w stanie wykryć jedynie szybki spadek ciśnienia. Są one jednak tanie w montażu, dlatego cieszą się sporą popularnością. Z tego typu czujnikami można się spotkać głównie w samochodach niższej klasy. Pomiar w tym przypadku może się odbywać np. poprzez sprawdzanie prędkości obracania się koła. Później sygnały ze wszystkich kół są ze sobą porównywane. Jeśli na jednym z kół przez dłuższy czas odnotowano odchylenia, kierowca dostaje stosowną informację. O wiele dokładniejsze w działaniu są czujniki do pomiaru bezpośredniego, które dokonują pomiaru co minutę. Dostarczają one dokładnego wyniku pomiaru ciśnienia w oponach, dzięki czemu są zdecydowanie przydatniejsze. Niemniej jednak nie każdy producent decyduje się na montaż takiego czujnika, gdyż po prostu jest to nieco droższe.

czujniki ciśnienia w oponach

Które czujniki do mierzenia ciśnienia w oponach są lepsze?

Pomiar pośredni jest przede wszystkim mało dokładny, co przemawia na niekorzyść czujników do pomiarów pośrednich. Kierowca otrzymuje ostrzeżenie dopiero wówczas, gdy ciśnienie w oponach spadnie o około 20%, co w wielu przypadkach okazuje się spóźnioną informacją. Ponadto, taki system nie sprawdza się w sytuacji, gdy ciśnienie spadnie we wszystkich kołach w tym samym czasie. Oczywiście takie sytuacje rzadko mają miejsce, jednak może się to zdarzyć, na przykład wskutek najechani na szeroką przeszkodę, która uszkodziła strukturę opon. Niestety, również czujniki przeznaczone do pomiaru bezpośredniego nie są pozbawione wad. Są to elementy, które można bardzo łatwo uszkodzić podczas demontażu kół. Warto więc uprzedzić wulkanizatora czy mechanika wcześniej o ich obecności. Należy również pamiętać, że po każdej interwencji mechanika, która dotyczy koła czy opony trzeba dokonać stosownej kalibracji czujników. W przeciwnym wypadku nie można polegać na wynikach, które dostarczają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *