Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie budynki, które powstaną na działce wymagają pozwolenia na budowę. Niektóre procedury budowlane można znacznie skrócić, dlatego warto o tym wiedzieć przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Zmiany w prawie budowlanym
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane wprowadziła pewne zmiany, które zaczęły obowiązywać pod koniec czerwca 2015 roku. Wiele typów obiektów nie wymaga aktualnie pozwolenie na budowę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że całkowicie wystarczające jest zgłoszenie budowy. Wśród takich obiektów można przede wszystkim wymienić wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane lub wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie, których powierzchnia nie przekracza 35 m2.
Jak wybudować dom bez pozwolenia?
Domy bez pozwolenia mogą być budowane jedynie, jeżeli znajdują się w ustawie, która zawiera ich dokładny spis. Często można spotkać się z opinią, że domy jednorodzinne mogą być budowane bez pozwolenia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to w pełni prawda, ponieważ można wybudować tylko taki dom, którego obszar mieści się całkowicie na działce, na której powstał jego projekt. Należy jednak pamiętać o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP, który obowiązuje zawsze, niezależnie od tego, czy potrzebne jest pozwolenie, czy może tylko zgłoszenie. Z tego powodu należy pamiętać, że nie każda działka umożliwia postawienie domku letniskowego. Żeby zgłosić budowę domu jednorodzinnego trzeba najpierw zebrać niezbędne dokumenty. Potrzebny jest oczywiście wzór zgłoszenia budowy, cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz prawo do dysponowania na cele budowalne daną nieruchomością. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzór zgłoszenia budowy można pobrać ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych należyć dokonać zgłoszenia. Przystąpienie do robót w dniu, który został wskazany w zgłoszeniu jest możliwe, jeżeli starosta nie wyda sprzeciwu.
Wymagania prawne
Sprzeciw wydaje się przede wszystkim w sytuacji, gdy zgłoszenie wymagania uzyskania pozwolenia na budowę lub jest ono niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisów. Pozwolenie na budowę jest niezbędne w sytuacji, gdy projektowany dom będzie ograniczał możliwość zagospodarowania sąsiedniej działki. Domy bez pozwolenia są innowacyjne, ponieważ umożliwiają postawienie konstrukcji w ciągu 2-3 dni. Firmy dostarczają także wszystkie materiały, które są niezbędne do finalizacji projektu. Taka idea domków cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, ponieważ wszystkie projekty są sprawdzone i mogą służyć przez naprawdę długi czas. Maksymalna powierzchnia domu bez pozwolenia to 35 m2. Zazwyczaj wykorzystywana jest technologia szkieletowa, która umożliwia niezwykle prostą i szybką budowę. Nie ma większego problemu, żeby taka konstrukcja została postawiona w kilka tygodni, jeżeli zostaną zachowane odpowiednie zasady organizacji pracy. Trzeba również pamiętać, żeby użyć właściwych materiałów wysokiej jakości. To głównie one mają wpływ na to jak skuteczna będzie dana konstrukcja. Najczęściej to właśnie małe elementy spowalniają pracę i powodują zastój. Dlatego najlepiej już na samym początku zaplanować budowę, tak żeby wszystko funkcjonowało bez zarzutu.
Projekt domku bez pozwolenia
Oprócz wykonania płyt fundamentowych i szkieletu budynku, ważne są również przekroje ścian. W takich domkach z reguły wykonywana jest najprostsza instalacja wodno-kanalizacyjna, którą większość może wykonać samemu. Nie mając jednak odpowiedniego doświadczenia, warto to zadanie powierzyć zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w takich usługach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że budowa standardowego domu często przekracza możliwości przeciętnej osoby, która marzy o własnej nieruchomości. Zazwyczaj jedyną możliwością jest wzięcie kredytu hipotecznego. Ceny klasycznych murowanych domów do wydatek ponad 300 tysięcy złotych, natomiast koszt domku bez pozwolenia oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy. Domy bez pozwolenia to przeważnie drewniane konstrukcje, które budowane są w stylu kanadyjskim. W ostatnich latach takie budynki cieszą się bardzo dużą popularnością w Polsce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są one również często stawiane na działkach budowlanych, a ludzie przebywają w nich przez cały rok. Do wad na pewno należy zaliczyć metraż, ponieważ nie powinien on przekraczać 35 m2.