Jak wybrać dobrą książkę prawniczą – proste porady

Właściwy wybór książek nigdy nie jest prosty. Nie da się tego zrobić bez poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Nie wspominając już o pieniądzach, jednak nawet jeśli ograniczenie finansowe mniej nam doskwiera, to szczerze mówiąc – niewiele to zmienia w kwestii wyboru właściwego tytułu. Przecież, nawet jeśli wykupimy większość księgarni i dla każdego z zagadnień będziemy dysponowali wieloma książkami je omawiającymi, to nadal nie da nam to odpowiedzi na pytanie, która książka dla studentów prawa będzie możliwie najlepszym wyborem. A gdy przyjdzie pora na naukę – to przecież nie będziemy tego robili ze wszystkich książek jednocześnie. Wracamy więc do punktu wyjścia, mimo wydania dużej sumy pieniędzy, znów stajemy przed dylematem, jakie książki wybrać.

Im większy wybór, tym większy kłopot

Mimo że powyższe może stwierdzenie spotkać się z kontrtezą, że od przybytku głowa nie boli, to zupełnie inaczej wygląda kwestia, gdy stoimy w księgarni prawniczej i nie mamy pojęcia jak wybrać najbardziej wartościowe książki prawnicze spośród tych wszystkich, które widzimy wokół. Dobrze jest więc odpowiednio się wcześniej przygotować do takiej wizyty. Porozmawiajmy z kolegami, w szczególności cenna będzie rozmowa ze studentami ze starszych lat lub absolwentami. Oni też przecież stawali przed takimi samymi dylematami, jakie my mamy obecnie, więc ich wiedza może tu być bezcenna. Często bowiem okazuje się, że pozycja sprawiająca bardzo dobre pierwsze wrażenie, na dłuższą metę okazuje się znacznie gorszym wyborem – czy to przez kwestie aktualności, czy przez język autora, czy też przez jakikolwiek inny czynnik, który z każdą chwilą może nas denerwować w danej książce coraz bardziej. Każde źródło wiedzy może w tej sytuacji być bezcenne, aby uchronić nas przed nieudaną inwestycją. Tym bardziej że ta inwestycja będzie podwójnie nieudana – raz, bo wydaliśmy nasze środki na towar, który nie spełnił naszych oczekiwań, a dwa, że ze słabą książką nauka może nam iść znacznie gorzej.

Jak zatem właściwie wybierać książki prawnicze?

Zacznijmy od uważnego sprawdzenia, czy nasza uczelnia, albo konkretni wykładowcy nie zalecają jakichś tytułów do stosowania w cyklu nauczania. Doświadczenie mówi, że wybór niezgodny z tymi sugestiami może spowodować gorsze efekty. Pomijając już faux pas, w którym zalecana była książka autorstwa jednego z naszych wykładowców, a my wybraliśmy konkurencyjną publikację.

Wybór właściwej książki dla studentów prawa może być dość trudny – ale jeśli zastosujemy powyższe rady, to bez problemu znajdziemy wartościową książkę prawniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *