Jak wydłużyć żywotność akumulatora?

Dobry akumulator bez problemów powinien wytrzymać co najmniej kilka lat. Jeśli jednak będzie on nieprawidłowo użytkowany, to może się okazać, że po pierwszej zimie trzeba będzie odwiedzić jakiś sklep z akumulatorami i kupić nowy. Aby przedłużyć żywotność tego elementu wyposażenia samochodu, wystarczy się trzymać kilku prostych wskazówek. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też uchroni przed przykrą niespodzianką w pierwszy chłodny poranek.

Prawidłowy dobór akumulatora

Aby akumulator miał szansę prawidłowo działać przez kilka lat, to przede wszystkim musi być prawidłowo dobrany. Dotyczy to zarówno jego rodzaju, jak również parametrów pracy. Zbyt mała pojemność będzie skutkowała tym, że nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości energii, i w wyniku powtarzających się procesów głębokiego rozładowania szybko ulegnie uszkodzeniu. Ale akumulator zbyt duży także nie jest zalecany. Jego z kolei będzie trudno do końca naładować, szczególnie przy jeździe miejskiej, a to może znacznie skrócić żywotność.

Czystość klem i obudowy

Jeśli na klemach pojawi się bród czy jakieś zanieczyszczenia, to zaczną one gorzej przewodzić, a w skrajnych przypadkach nawet całkowicie zablokować przepływ prądu. Dlatego też zaleca się ich regularne czyszczenie co kilka miesięcy, można to zrobić papierem ściernym lub specjalną szczotką. Przy okazji warto również zadbać o czystość obudowy. Zgromadzone na jej powierzchni zanieczyszczenia mogą spowodować tak zwane prądy pełzające, które negatywnie wpływają na kondycję akumulatora i skracają jego żywotność.

Wyłączanie zbędnych odbiorników

Współczesne samochody wyposażone są w liczne systemy mocno “pożerające prąd”. Dlatego też należy pamiętać o wyłączaniu zbędnych odbiorników, szczególnie jeśli silnik przestanie pracować. Wtedy wszystko jest zasilane jedynie z akumulatora, co może doprowadzić do jego szybkiego rozładowania. Dobrym nawykiem powinno też być włączanie w pierwszej kolejności silnika, a dopiero później radia, świateł czy klimatyzacji.

Chronienie przed pełnym rozładowaniem

Pełne rozładowanie jest bardzo szkodliwe dla akumulatora. Może wtedy dojść do nieodwracalnych zmian chemicznych, znacznie zmniejszających sprawność, a zimą nawet do zamarznięcia i rozsadzenia obudowy. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do zbyt dużego rozładowania, co objawia się przede wszystkim problemami z rozruchem silnika. Już przejechanie kilkunastu kilometrów może pomóc w podładowaniu, a jeśli to nie pomoże, to należy uzupełnić zapas prądu przy pomocy prostownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *