Jaką kupić deskę do krojenia?

Deski do krojenia to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Jest to podstawowe narzędzie, dlatego też warto zadbać o to, aby było praktyczne i wygodne w użyciu. Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo. Obecnie mamy szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o jej zakup. Deski dostępne są w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Produkowane są deski drewniane, szklane, bambusowe czy też deski do krojenia z tworzywa sztucznego. Jaką zatem wybrać?

Deski do krojenia na miarę Twoich potrzeb – jaką kupić?

Drewniane deski do krojenia mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że drewno ma antybakteryjne właściwości, a drudzy, że są one pożywką dla bakterii. Oczywiście jeśli nie dbamy o deskę, nie myjemy jej i nie wycieramy po każdym użyciu, to rzeczywiście stanie się ona niehigienicznym narzędziem pracy. Zaletą drewnianych desek jest to, że posiadają one naturalne właściwości bakteriobójcze i właściwości do zasklepiania drobnych nacięć. Ponadto takie deski nie tępią noży. Minusem jest brak możliwości mycia ich w zmywarce, łatwo nasiąkają wodą i przyjmują zapachy. Sprawdzą się one do krojenia suchych produktów. Do najtwardszych desek drewnianych zalicza się te wykonane z hebanu, gwajaku, kokosa i quebracho. Godne polecenia są też bukowe, z cisu czy grabu.

Deski bambusowe powstają ze sprasowanej trawy i są one impregnowane. Bambus jest znacznie twardszy od drewna i lżejszy. Są one więc trwałe i wygodne w użyciu. Zaletą bambusa jest to, że nie chłonie on tak bardzo wody, jak drewno i szybciej schnie. Bambus podobnie, jak drewno nie niszczy noży.

Deski z tworzywa sztucznego i mniej popularnych materiałów

Inną opcją jest zakup deski z tworzywa sztucznego. Charakteryzują się one tym, że łatwo utrzymać je w czystości i można je bezproblemowo myć w zmywarkach. Nie ma żadnych przeciwwskazań do używania silnych detergentów, dzięki czemu można zapobiec rozwojowi patogenów. Minusem desek plastikowych jest to, że pozbawione są one naturalnej ochrony przed nacięciami. W związku z tym są podatne na drobne uszkodzenia, co z biegiem czasu nieestetycznie wygląda. Na ich korzyść przemawia za to fakt, że nie niszczą noży i są słabym przewodnikiem ciepła.

Są też na rynku dostępne deski szklane, ceramiczne i nawet marmurowe. Materiały te charakteryzują się odpornością na działanie bakterii, łatwo się je myje, można je nawet dezynfekować w zmywarce, są bardzo twarde i odporne na nacięcia. Niestety ich wadą jest to, że niszczą noże i szybko je tępią. Co więcej, szkło, ceramika i marmur to materiały śliskie, a więc niekoniecznie są bezpieczne podczas użytkowania. Łatwo też o ich zbicie, jeśli spadną na twardą powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *