Jakie są najpopularniejsze systemy przeciwpożarowe w zakładach pracy?

W zakładach pracy jak i również w wielu mieszkaniach prywatnych, stosuje się różnorodne systemy przeciwpożarowe, aby podnieść nie tylko swój poziom bezpieczeństwa, ale również poziom bezpieczeństwa swojej rodziny lub pracowników. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie zabezpieczenie przeciwpożarowe jest godne polecenia i czy warto inwestować w profesjonalne systemy przeciwpożarowe.

SAP – instalacje sygnalizacji pożaru

Profesjonalna ochrona przed pożarem w zakładzie, to przede wszystkim nowoczesne systemy SAP, których głównym zadaniem jest jak najszybsze wykrycie pożaru we wczesnej fazie rozwoju. Dzięki sygnalizacji przeciwpożarowej można sprawnie ugasić pożar w zarodku za pomocą ręcznych środków gaśniczych, które powinny znajdować się w każdym zakładzie pracy i mieszkaniu. W dzisiejszych czasach nowoczesne systemy alarmowania pożarowego, składają się z wielu mniej lub bardziej skomplikowanych czujek dymowych albo innych urządzeń, których zadaniem jest wykrywanie pożaru.

Systemy zasysania dymu

Skuteczne zabezpieczenie przeciwpożarowe to również systemy zasysania i detekcji dymu. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się takie systemy jak na przykład: VESDA, TITANUS, czy STRATOS. Systemy te w sposób ciągły pobierają do analizy powietrze ze stref pożarowych w celu stwierdzenia obecności dymu. Systemy zasysania umożliwiają bardzo wczesne wykrycie dymu, dzięki czemu można błyskawicznie zareagować na niebezpieczeństwo.

Instalacje oddymiania zakładu

Głównym zadaniem nowoczesnych systemów oddymiania jest nie tylko ochrona życia, ale również ochrona mienia. Dobrze zaprojektowany system oddymiania umożliwia błyskawiczną i sprawną ewakuację ludzi z zakładu, szybkie zlokalizowanie ognia i oczywiście bezproblemowe wprowadzenie jednostek ratunkowych. Profesjonalne instalacje oddymiania mają zapewnić niezadymioną warstwę powietrza do wysokości minimum 2,5 metra od podłogi. Wolna od niebezpiecznego dymu przestrzeń pozwala pracownikom sprawnie i bez żadnych przeszkód przedostać się do bezpiecznego miejsca.

Instalacje detekcji gazów

W wielu zakładach inwestuje się również w nowoczesne instalacje detekcji gazów wybuchowych i toksycznych. Instalacje tego typu zapewniają ciągły i bardzo dokładny pomiar powietrza w celu wykrycia szkodliwych i niebezpiecznych oparów oraz gazów. Systemy te to w chwili obecnej najlepsze zabezpieczenie zakładu przed wybuchem, czy też zatruciem gazem. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi specjalne systemy wykrywania poziomu CO stosowane na przykład w warsztatach samochodowych, jak i również systemy wykrywania wycieków ozonu i chloru stosowane na basenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *