Nowoczesne rozwiązania w aspekcie oddymiania

Istnieje wiele modeli postępowania w przypadku pożarów i sytuacji awaryjnych. Wszystkie mają na celu zmniejszenie szkód i ratowanie życia ludzkiego. Jednym z kluczowych zagadnień w walce z pożarami jest oddymianie. Profesjonalne rozwiązania w zakresie oddymiania to konieczność w budynkach przemysłowych czy użyteczności publicznej.

Czym jest oddymianie?

Oddymianie (https://awex.eu/kategorie/systemy-bezpieczenstwa-pozarowego/system-oddymiania-svs) to proces, którego celem jest usunięcie dymu, gorącego powietrza i gazów pożarowych ze strefy zagrożenia. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi oraz skuteczności pierwszego natrysku gaśniczego. W zastosowaniach przemysłowych, oddymianie umożliwia ograniczenie strat materialnych wynikających z ekspozycji na dym i wymogów podatnych na rdzewienie powierzchni mineralnych.

W budynkach użyteczności publicznej, oddymianie ma również inne funkcje, takie jak poprawa komfortu dla pracowników i uczestniczyć w stwarzaniu warunków dla bezpiecznego używania budynku.

Wiele firm na rynku, oprócz dostarczenia specjalistycznych analiz i materiałów, pomaga również swoim klientom w doborze metod i urządzeń odpowiednich do specyfikacji ich budynku.

Metody oddymiania stosowane we współczesnym budownictwie

W zależności od wkładu dymu, rodzaju zabudowy oraz specyfikacji poszczególnych pomieszczeń, istnieje kilka metod oddymiania.

1. Oddymianie mechaniczne

Oddymianie mechaniczne odbywa się na drodze wymiany powietrza dzięki zastosowaniu wentylatorów. Szczególnie polecane jest w przypadku zakładów przemysłowych czy szeroko pojętej użyteczności publicznej np. w centrach handlowych, hotelach czy szpitalach, gdzie rzeczywista skuteczność oddymiania odgrywa kluczową rolę.

2. Oddymianie naturalne

Oddymianie naturalne opiera się na swobodnej wymianie powietrza poprzez otworzenie otworów w dachu lub ścianach budynku. W przypadku pożarów, dym jest przy tym kierowany do góry, gdzie może być łatwo odprowadzony na zewnątrz. Jest to metoda stosunkowo tania oraz skuteczna, jednak mniej kontrolowana przez punktem widzenia regulacji ilości dymu w określonym czasie.

3. Oddymianie kombinowane (hybrydowe)

Oddymianie hybrydowe to połączenie dwóch wcześniejszych metod. Efektywne jest w miejscach obiektów z dużą różnorodnością dziennego ruchu np. biurowców, centrów handlowych i edukacyjnych.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązania oddymiania dla swojej inwestycji?

Aby prawidłowo dobrać rozwiązania związane z oddymianiem, należy ocenić podstawowe parametry, takie jak wielkość budynku czy rodzaj prowadzonej działalności. Ważna jest też wiedza o obowiązujących przepisach, normach i wymaganiach lokalnych służb pożarniczych.

Należy wybrać takie rozwiązania, które gwarantują optymalne działanie w uzasadnionym kosztorysie. Warto zwrócić uwagę na sprawdzone technologie i materiały, które sprawdzą się w danych warunkach. To wszystko pomoże uniknąć dodatkowych inwestycji w przyszłości. W firmie AWEX doradzamy naszym klientom na każdym etapie realizacji inwestycji oddymiania, zarówno w trakcie opracowywania projektu, jak i wykonawstwa.

Redakcja rentoria.pl