Pomysły na prace inżynierską

Skąd wziąć pomysły na pracę inżynierską? Czy trzeba się inspirować wyłącznie nielegalnymi źródłami? A może warto zasugerować się innymi pomysłami, własnymi zainteresowaniami, czy też swoim wewnętrznym przeczuciem?

Dyplom to nie wszystko!

Tytuł inżyniera brzmi dumnie. I to niestety tak bardzo, że wielu przyszłych inżynierów tworzy (a w zasadzie poszukuje) tematu swojej pracy wyłącznie dla tego tytułu. Tymczasem tytuły na podstawie których realizowane są prace inżynierskie, powinny być wybierane tak, by na ich podstawie móc dowiedzieć się czegoś nowego. Dlatego warto podwyższać sobie poprzeczkę. Kto wie, czy w dalszej perspektywie nie będzie to konkretnej osobie potrzebne.

prace inżynierskie

Prace inżynierskie a kariera

Praca inżynierska powinna być wstępem do dalszej pracy. Warto się zastanowić, czy – będąc absolwentem – chciałoby się dany temat realizować przez całe życie. Tymczasem wielu przyszłych inżynierów korzysta z porad innych absolwentów, które jak trudno się domyślić, nie są skrojone dla wszystkich.

Nie wymyślone, lecz znalezione

Tytuł konkretnej pracy inżynierskiej nie powinien być wymyślony. Analiza wpływu układów RLC na przebiegi sinusoidalnie zmienne, to temat rzeka, ale też… temat nudny. Warto zwrócić uwagę na problemy, z którymi aktualnie mierzy się świat techniki. Dopiero na ich podstawie, można dokładniej określić temat, którym absolwent będzie chciał się zajmować.

Podsumowując, pomysł na pracę inżynierską nie powinien wziąć się znikąd. O wiele lepszym przemysłem jest przeanalizowanie już istniejących problemów a nie kopiowanie tych, które zostały już rozwiązane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *