Prace maturalne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Matura czyli egzamin dojrzałości to jeden z najbardziej stresujących testów w całym życiu człowieka. Aby dobrze wypaść wielu uczniów ucieka się do kupowania prac maturalnych w internecie.

Prace dla maturzystów

W sieci na każdym kroku można spotkać różnego rodzaju ogłoszenia, oferujące sprzedaż gotowych prac maturalnych. Tanio i od ręki, bez zbędnych formalności i bez problemów można zakupić nawet całe pakiety, które oferowane są przez innych uczniów, studentów czy nawet nauczycieli. Sprzedawcy najczęściej oferują kilkaset tematów prac, które zebrane zostały w całe pakiety maturalne. W zestawie można znaleźć nie tylko cały konspekt, bibliografię czy plan ramowy, ale nawet przykładowe pytania egzaminacyjne wraz z odpowiedziami na nie. Prace maturalne, podobnie jak prace magisterskie czy licencjackie zawsze będą w obiegu i będzie je można kupić na tzw. czarnym rynku, ponieważ zawsze znajdzie się na nie popyt. Przerażeni uczniowie nie wierzący we własne możliwości lub ci bardziej leniwi zawsze będą chcieli, aby ktoś ich wyręczył, dlatego prace maturalne będzie można zakupić do momentu, aż nie zmienią się zasady matur.

Jak odkryć, że praca maturalna nie została napisana przez ucznia?

Istnieje bardzo dużo możliwości na sprawdzenie autentyczności danej pracy maturalnej. Jednym z nich są bardziej konkretne i bardziej szczegółowe pytania, jakie mogą zostać zadane przez komisję egzaminacyjną. Zazwyczaj jednak nauczyciele nie zadają uczniom zbyt trudnych pytań, ponieważ chcą, aby Ci dobrze wypadli na egzaminie i by podnieśli nieco statystyki szkoły. Zdarzają się oczywiście przypadki plagiatów, które w łatwy sposób można wykryć. Praca w podobnym lub prawie identycznym temacie przedstawiana przez dwóch uczniów może nasunąć komisji szereg wątpliwości co do tego, kto dokładnie jest jej autorem. Ale wystarczy zadać dwa konkretne pytania, by zobaczyć, czy uczeń faktycznie ma świadomość tego, co dokładnie znajduje się w danej pracy maturalnej. Ponadto można również zwracać uwagę na konkretne wyrażenia lub nawet całe frazy, które zazwyczaj powtarzają się w splagiatowanych pracach.

Prace dla maturzystów – kiedy zmiana warunków zdawania matur?

Czarny rynek gotowych prac maturalnych będzie kwitł aż do momentu, gdy zmienią się zasady przeprowadzania matur z języka polskiego. Planowane jest wdrożenie zupełnie nowego systemu i wykreślenie konieczności prezentacji wybranych przez siebie tematów. Uczniowie w trakcie egzaminu dojrzałości będą losować pytania przygotowane wcześniej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Jednak cała lista pytań i zagadnień do opracowania będzie znana uczniom dużo wcześniej przed planowanym egzaminem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *