Wybór stetoskopu ma znaczenie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stetoskopy Littmann, Sprint czy też stetoskop MDF, sprzęt medyczny powinien być dopasowany do specjalizacji lekarza i jego potrzeb. Obecnie na rynku można kupić stetoskopy wielu marek, które różnią się jakością i cechami użytkowymi. Jak zatem dobrać narzędzie diagnostyczne do potrzeb użytkownika?

Stetoskopy – na co zwrócić uwagę podczas ich kupowania?

Na jakość stetoskopów składa się kilka czynników, a mianowicie jakość drenów przewodzących, wewnętrzna sprężyna liry, głowica i jej wymienne elementy oraz materiał, z którego stetoskop został wykonany. Nie bez znaczenia są także miękkość drenów, jakość obrania głowicy wokół trzonka, kąt ułożenia przewodów liry, długość i grubość drenu.

Jeśli chodzi o parametry osłuchowe, to bardzo ważna jest wspomniana wcześniej jakość drenów przewodzących. Powinny mieć one odpowiednią grubość, aby ścianki tłumiły odgłosy pochodzące z otoczenia. Droższe modele stetoskopów wyposażone są w specjalną komorę akustyczną, dzięki czemu separacja toru akustycznego jest znacznie lepsza. Głowica stetoskopu powinna mieć zaś membranę lub lejek, a niektóre posiadają nawet dwutonową membranę, która pozwala na osłuchiwanie zarówno wysokich, jak i niskich tonów. Zalecane są stetoskopy z wymiennymi nasadkami, jeśli osobami badanymi są pacjenci z różnych grup wiekowych.

Z jakiego materiału stetoskopy wybrać?

Do produkcji stetoskopów stosuje się różne materiały. Lira i głowica mogą być wykonane ze stali nierdzewnej. Takie urządzenie jest wówczas cięższe, ale zapewnia bardzo dobre parametry osłuchowe. Z kolei aluminiowe stetoskopy są lekkie i nierdzewne, ale mają gorsze parametry osłuchowe. Często używa ich personel pielęgniarski. Tytanowe stetoskopy są prawie dwa razy lżejsze od stalowych i bardziej od nich wytrzymałe, a przy tym nie korodują. W sprzedaży są także stetoskopy z miedzi, które stosuje się przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższej sterylności podczas przeprowadzania badań. Dość dobre parametry osłuchowe mają także stetoskopy ze stopów cynku, które odporne są na starzenie.

Co jeszcze ma znaczenie podczas kupowania stetoskopu?

Podczas wybierania stetoskopu, nie bez znaczenia jest także wygoda stosowania. Najlepiej, aby oliwki były miękkie i samouszczelniające się. Nie powinny zawierać alergenów. Jako, że trzonek jest niewymiennym elementem, to powinien posiadać dobrej jakości system blokady. Nie należy też kupować najtańszych modeli stetoskopów, gdyż nie zostały one wyposażone w regulację wstępną 15 stopni. Warto też pamiętać o tym, że im dłuższy jest dren, tym bardziej obniża się jakość dźwięku. Najlepiej, aby był on wystarczająco gruby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *