Wśród różnych typów obiektów mieszkalnych można przede wszystkim wymienić domy o konstrukcji szkieletowej. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, a także poznać jego główne zalety i wady.
Krótki czas budowy
Wśród głównych zalet budowy domu szkieletowego można przede wszystkim wymienić dość krótki czas budowy. Jest to około trzech miesięcy, jednak termin ten z powodzeniem może być krótszy. Oprócz tego konstrukcja domu szkieletowego powinna być tańsza niż domu murowanego. Jednak w Polsce ta zasada bardzo często nie ma zastosowania, ponieważ ceny materiałów budowlanych oraz robocizny są zazwyczaj dość wysokie. Warto uwzględnić ten fakt podczas budowy.
Ochrona cieplna
Dzięki budowie domu szkieletowego można uzyskać fantastyczną ochronę cieplną budynku, która jest większa niż ochrona możliwa do uzyskania podczas budowy domu z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Jest to zdecydowana zaleta tej metody budowy, dlatego warto się nad nią zastanowić. Podczas budowy domu szkieletowego wszystkie ściany stanowią bardzo dobrą izolację cieplną. Dotyczy to również dachu, dlatego domy o konstrukcji szkieletowej są tak ciepłe wewnątrz.
Mały ciężar domu
Domy budowane w konstrukcji szkieletowej charakteryzują się dość małym ciężarem całkowitym. Ma to bardzo duży wpływ na koszt postawienia fundamentów w tego rodzaju budynku. Z całą pewnością będzie on niższy niż w przypadku budowli stawianej w tradycyjny sposób. Oprócz tego tańszy jest również transport materiałów do budowy domu, a także same materiały. Budowa domu szkieletowego wygląda na dużo prostszą niż taka sama budowa domu, ale z wykorzystaniem metod tradycyjnych. Warto o tym pamiętać.
Technologia sucha
Budowa domu szkieletowego uwzględnia przede wszystkim zastosowanie technologii suchej, która jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Z całą pewnością podczas tego rodzaju budowy powstaje mniej odpadów, a także mniejsza ilość zabrudzeń. Dzięki temu nie jest konieczne ciągłe sprzątanie, jakie ma miejsce podczas budowy domu z wykorzystaniem metod tradycyjnych. W technologii suchej poszczególne elementy łączone są na gwoździe, a także metalowe łączniki.
Pora roku
Domy o konstrukcji szkieletowej z powodzeniem można budować o każdej porze roku, dlatego jest to bardzo dobry pomysł w wielu przypadkach. Postawienie takiego domu możliwe jest nawet zimą, ponieważ większość prac przebiega w niezwykle szybki oraz sprawny sposób. Jedynie fundamenty nie powinny być stawiane zimą. Oprócz tego podczas stawiania domu szkieletowego nie są wykonywane żadne prace na mokro, takie jak murowanie lub betonowanie, które mogą być prowadzone jedynie w przypadkach, gdy na zewnątrz są dodatnie temperatury.
Łatwość przebudowy
Domy o konstrukcji szkieletowej można w bardzo łatwy sposób przebudowywać, a także modernizować. Dzięki temu na bieżąco można je dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb, a także preferencji. Dodatkowo technologia tego rodzaju jest bardzo polecana w przypadku budowy małego domu z planami rozbudowy go do większego w późniejszym czasie. Oprócz tego w domach szkieletowych można również bez większych problemów wymieniać instalacje na nowsze.
Mała grubość ścian
Domy szkieletowe charakteryzują się dość małą grubością ścian wewnętrznych, co ma bardzo duży wpływ na funkcjonalność tego rodzaju obiektów. Dzięki temu również domy o konstrukcji szkieletowej mają większą powierzchnię użytkową niż te same domy, które zostały postawione z wykorzystaniem tradycyjnych metod. W przypadku domu o powierzchni stu metrów kwadratowych powierzchnia użytkowania może być większa nawet o dziesięć metrów kwadratowych. Jest to różnica pomiędzy konstrukcją szkieletową a tradycyjną.
Bezwładność cieplna
Domy o konstrukcji szkieletowej mają również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o ich budowie. Wśród największych wad domów o konstrukcji szkieletowej można przede wszystkim wymienić dość małą bezwładność cieplną. Oznacza to, że dom podczas włączonego ogrzewania będzie się bardzo szybko nagrzewał. Jednak po jego wyłączeniu równie szybko będzie tracił uzyskane wcześniej ciepło.
Mała popularność
W obecnych czasach budowa domów w szkieletowych w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, co również można uznać za wadę takiego rozwiązania. Mała popularność może mieć również dość duży wpływ na małą znajomość zagadnień, które są związane z budowaniem tego rodzaju obiektów mieszkalnych. Dlatego ciężko znaleźć wyspecjalizowaną ekipę, która zajmie się wybudowaniem takiego domu. Jednak jest to możliwe. Wystarczy jedynie sprawdzać opinie na temat konkretnych przedsiębiorstw. Jeśli będą pozytywne to warto zdecydować się na współpracę.
Odpowiednie drewno
W Polsce mogą pojawiać się pewne problemy związane z pozyskaniem odpowiedniego drewna do budowy domów o konstrukcji szkieletowej. Jest to spora wada takiego rozwiązania, ponieważ odpowiednie drewno do postawienia konstrukcji szkieletowej może być dużo droższe. Warto uwzględnić ten fakt podczas planowania budowy domu o konstrukcji szkieletowej.