Zapotrzebowanie na narzędzia pneumatyczne – z czego wynika?

Dzisiaj nikogo już nie dziwi zastępowanie elektronarzędzi tak zwanymi narzędziami pneumatycznymi. Pojawiają się one zarówno w domowych warsztatach, jak i w wielu fabrykach i innych obiektach przemysłowych. Warto nieco bliżej przyjrzeć się ich najważniejszym właściwościom oraz metodzie działania.

Jak działają narzędzia pneumatyczne?

Warto w tym miejscu wskazać na bardzo dużą różnorodność, jeśli chodzi o narzędzia pneumatyczne. Obok takich przyrządów jak pistolet do malowania, szlifierka, czy wiertarka, są to również o wiele bardziej złożone i technologicznie zaawansowane urządzenia do piaskowania czy szkiełkowania. Tym samym nie sposób wskazać jeden model działania dla wszystkich sprzętów pneumatycznych, niemniej jednak istnieją pewne cechy wspólne. Przede wszystkim, aby móc zaliczyć narzędzie do grona pneumatycznych, jego działanie musi być oparte na zasadach pneumatyki. Innymi słowy, są to urządzenia, które jako czynnik roboczy, niezbędny do wygenerowania energii, wykorzystują sprężone powietrze. Ażeby sprężyć powietrze, potrzebne jest urządzenie zwane sprężarką. Może być to sprzęt zewnętrzny, do którego narzędzie jest podłączane poprzez zawór powietrzny, jednak sprężarka bywa także elementem konstrukcyjnym danego urządzenia. Nie każdy wie na przykład, że działanie takich urządzeń jak wentylator czy odkurzacz możliwe jest dzięki wbudowanej sprężarce. Narzędzia wykorzystujące sprężone powietrze posiadają silnik, który odpowiada za przekazanie napędu. W większości prostych urządzeń pneumatycznych stosuje się silnik łopatkowy, jednak w bardziej złożonych urządzeniach pojawiają się również inne odmiany jednostek napędowych.

Skąd ta popularność?

Narzędzia określane jako pneumatyczne cechują się prostym mechanizmem działania, co wydaje się głównym powodem ich popularności. Rzecz w tym, iż są to urządzenia rzadko ulegające jakimkolwiek awariom, gdyż po prostu nie ma w nich elementów, które mogłyby łatwo się psuć. Wynika to głównie z braku części elektronicznych, które to są najbardziej podatne na uszkodzenia.

Kolejną kwestią jest niska cena eksploatacji. Nie powinno to dziwić, skoro zamiast paliwa czy akumulatora pobierającego znaczne ilości energii wykorzystywane jest powietrze. Oczywiście sprężarka wymaga zasilania elektrycznego, jednak nowoczesne urządzenia tego typu znacząco ograniczają wymaganą ilość prądu. Ostatecznie zatem nie ma wątpliwości, że sprzęt pneumatyczny oznacza oszczędność. Nie można także zapominać o aspekcie ekologicznym. Ze względu na niewielki pobór energii, narzędzia pneumatyczne są przyjazne dla środowiska. Ponadto, cechuje je także brak emisji spalin. Jednym z liderów rynku urządzeń pneumatycznych od lat jest firma Air-com, oferująca wyjątkowo szeroki asortyment w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *