Ogrodnictwo na małej przestrzeni jest łatwe dzięki iglakom ozdobnym, które są łatwe do kształtowania. Łatwo zrozumieć, dlaczego drzewa iglaste są podstawą większości przydomowych krajobrazów. Stanowią niezawodne schronienie dla ptaków, mają ładny kolor i całoroczną strukturę w ogrodzie, a przede wszystkim w większości są bezobsługowe.
Wybór odpowiedniego drzewa
Niektóre drzewa iglaste mogą być brudne, z opadającymi szyszkami lub żywicą iglastą (czasami określaną jako smoła sosnowa) kapiącą z gałęzi, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie drzewo do miejsca, w którym chcesz je posadzić.
Niektóre sosny, na przykład, oprócz upuszczania wszystkich szyszek wytwarzają również żywicę iglastą, która może kapać na samochody, jeśli drzewa są sadzone zbyt blisko podjazdu.
Innym przykładem jest to, że niektóre modrzewie i cyprysy tracą igły podczas zimy, więc przez cały rok nie będą stanowić bardzo dobrego żywopłotu.
Z drugiej strony, mały krzew iglasty świetnie będzie się prezentował wśród krzewów liściastych w Twoim ogrodzie.
Przy wyborze drzewa iglastego do swojej posesji najlepiej skonsultować się z miejscowym szkółkarzem. Doradzi on jakie krzewy dobrać do swoich potrzeb i oczekiwań. Najbardziej cenimy gatunki drzew iglastych zimą, kiedy ich zielone liście, czasami zabarwione na niebiesko, złoto i szaro, zapewniają kolor właśnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujemy. Niektóre gatunki wytwarzają również jaskrawo kolorowe jagody zimowe. Posadzone w odpowiednim miejscu drzewo iglaste może ochronić domy i ogrody przed lodowatym zimowym wiatrem i dryfującym śniegiem. Gęste liście drzew iglastych mogą również działać jak ekran, blokując nieestetyczne widoki i zapewniając prywatność. Aby uzyskać maksymalną prywatność, wybierz modele, których gałęzie sięgają aż do ziemi. Baldachim drzewa iglastego zapewnia również całoroczny cień.
Iglaki ozdobne – rodzaje
Lista iglaków ozdobnych jest bardzo długa, przedstawimy natomiast te najbardziej popularne.
1. Świerk pospolity – ten popularny świerk ma kształt piramidy z błyszczącymi ciemnozielonymi liśćmi. Preferuje pełne słońce, ale dobrze przystosowuje się do różnych warunków glebowych i toleruje wiatr. Przez lata było ulubionym szybko rosnącym drzewem do dużych krajobrazów, ale teraz ogrodnicy zaczynają również szukać odmian karłowatych.
2. Jałowiec płożący – ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina dobrze rośnie na niemal każdej glebie i jest popularnym wyborem na stoki górskie i wybrzeża. Podobnie jak inne jałowce preferuje pełne nasłonecznienie i dobry drenaż. Najpopularniejsze są niebiesko-zielone Icee Blue i Mother Lode, które latem mają złoty kolor.
3. Cyprys – jeśli potrzebujesz drzewa iglastego, aby nadać mu niepowtarzalny kształt i teksturę, jest to doskonały wybór. Pochodzący z Japonii, uważany za święty w religii Shinto, ma ciemnozielone liście w kształcie wachlarza lub muszli i ciekawą korę. Na małej przestrzeni wypróbuj wolno rosnące odmiany, takie jak Minima.
4. Żywotnik – ten popularny gatunek jest łatwy do znalezienia prawie wszędzie. Ale jeśli masz jelenie w swojej okolicy, uważaj. Uwielbiają chrupać liście! Drzewo jest gęste, o piramidalnym kształcie i skupiskach małych szyszek nasiennych. Mniejsze odmiany to Golden Globe, Hetz Midget i Tiny Tim.
5. Cyprys Sawara – odmiany tego gatunku są bardzo zróżnicowane. Dobre odmiany dla małego krajobrazu to Filifera Aurea o złotożółtych liściach, co czyni ją atrakcyjną rośliną rabatową. Wypróbuj również Golden Mop, niską odmianę o nitkowatych liściach.