Jak powinna wyglądać kuchnia nowoczesna?

Twórcy kuchni nowoczesnej musieli zadbać o wygląd i funkcjonalność urządzeń AGD oraz mebli. Było to dosyć ciężkie rozwiązanie, ponieważ rozmieszczenie poszczególnych elementów musiało być zgodne z ogólnym wystrojem.

Wygląd kuchni

Wygląd kuchni nowoczesnej kształtować się od kilkudziesięciu lat, kiedy to zaczęto budować bloki mieszkalne. W takich miejsach zazwyczaj jasno jest wyznaczone miejsce na kuchnię, salon i sypialnie. Nie ma niestety dużych możliwości ekspertowania, dlatego większość ludzi stawia na sklasyczne rozwiązania. Często kuchnia nowooczesna jest połączona z salonem, dzięki czemu ma się wrażenie, że jest więcej przestrzeni. Wygodne przygotowywanie posiłków jest jedynie możliwe w oddzielnej kuchni, ponieważ kucharz ma może się wtedy maksymalnie skupić na przyrządzaniu potrawy. Kuchnia nowoczesna musi być zaprojektowana w ten sposób, żeby zostały zachowane odpowiednie odległości, pomiędzy lodówką, sprzętem AGD oraz innymi sprzętami. Nowoczesna kuchnia nie tylko musi się prezentować dobrze pod względem wizualnym, ale musi być także funkcjonalna. Meble, półki,szafki, blat roboczy oraz inne elementy są niezwykle ważnym elementem w każdej kuchni. Dzięki nim można przygotowywać posiłki na cały dzień zarówno dla siebie, jak i całej rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup mebli wykonanych u stolarza. Mogą być one wtedy idealnie dopasowane do rozmiaru oraz kształtu kuchni. Warto jednak wybrać renomowanego stolarza, który cieszy się dobrą opinią. W ten sposób wolna przestrzeć może być wykorzystana najlepiej, ponieważ nikt nie zaprojektuje kuchni lepiej od specjalisty. Elementami, które najczęśćiej wykonywane są na wymiar są komody, ale także szafki oraz łóżka. Szczególnie łóżka zamawiane są przez wysokie osoby, które potrzebują odpoczynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się także zabudowy kuchnne, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

Miejsce na akcesoria

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego wygoda jest najważniejsza. Szczególnie istotne jest, żeby znaleźć miejsce na wszystkie akcesoria oraz urządzenia, które są potrzebne podczas gotowania. Kolorystyka frontów kuchennych odgrywa bardzo duże znaczenie. Aranżacja wnętrza jest niezwykle istotna, ponieważ niektóre kolory szczególnie przyciągają uwagę. W nowoczsnej kuchni doskonale prezentują się meble białe, brązowe oraz szare. Oczywiście można postawić również na eksperymenty, takie jak szarość z miedzią, jednak należy wtedy zadbać też o odpowiednią stylisykę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kaferlki, które imitują prawdziwą cegłę. Bardzo dobrze pasują do wnętrz wykończonych w tradycyjnym stylu. Budowa wyspy lub pułwyspu kuchennego jest możliwe, jeżeli umożliwia to powierzchnia kuchni. Niezwykle przydatnym urządzeniem w tym pomieszczeniu jest oczywiście okap, który zbiera przykre zapachy. W nowoczesnej kuchnii spędza się bardzo dużo czasu, dlatego powinna być przede wszystkim wygodna.

Funkcjonalizm kuchni

Dlatego tak ważny jest funkcjonalizm i ergonomia. Jest to przestrzeń, w której można czasami spędzić pół dnia gotując. Dlatego tak ważne są odpowiednie odpływy powietrza, którymi gorące powietrze będzie mogło uciekać. Czasami otwarcie okna nie jest wystarczające i należy użyć innych metod. W nowoczesnej kuchni każdy mebel oraz przedmiot muszą mieć swoje określone miejsce. Ważne, żeby blat był wykonany z wytrzymałych materiałów, ponieważ częste użytkowanie tego urządzenia można doprowadzić go do uszkodzenia. Najważniejsze to tak zaprojektować kuchnię, żeby była dostosowana do własnych potrzeb. Dzięki temu codzienne korzystanie z niej będzie sprawiało przyjemność. Ergonomia polega na ty, żeby odpowiednio ustawić meble. Dzięki temu będziemy tracili znacznie mniej czasu na zbędne ruchy, ponieważ każda czynność będzie wykonywana intuicyjnie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się ogromne kuchnie, które są stylizowane na pomieszczenia restauracyjne. Niestety są one bardzo ciężkie w konserwacji, ponieważ czyszczenie takiej powierzchni zajmuje naprawdę dużo czasu.

Zagospodarowanie przestrzeni

Wyspa pasuje również do małych pomieszczeń i sprawia, że domownicy mają dostęp do niej ze wszystkich stron. Dodatkowo często w pobliżu są krzesła barowe, z których może korzystać reszta osób. Kuchnie mogą mieć różne kształty, jednak najczęściej wyróżnia się kwadratowe, prostokątne oraz owalne. Najważniejsze, żeby krawędzie były nieostre, a wysokość blatu nie przeszkadzała domownikom. Dobrze jest przygotować również dodatkowe miejsce dla talerzy oraz garnków. Są to niezbędne urządzenia w kuchni, z których często się używa, dlatego powinny być dobrze widoczne. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie szafek dla ręczników papierowych, ściereczek oraz innych środków czystości. Ciekawym sposobem na aranżację kuchni jest również barek, który może oddzielić kuchnię od salonu. Jeżeli będzie wyższy niż blaty kuchenne to skutecznie zasłoni aneks kuchenny. Może być również wykorzystywany do prac kuchennych oraz przygotowywania potraw. Jeżeli dostawi się do niego stół to może również świetnie zastąpić krzesła.

Redakcja rentoria.pl