Jakie kwiaty do łazienki?

Wybierając kwiaty do łazienki, trzeba pamiętać o tym, żeby gatunki lubiły wysoką wilgotność powietrza. Niestety małe pomieszczenia mają to do siebie, że bardzo szybko wypełniają się ciepłą parą z prysznica lub kąpieli.

Wybór roślin

Do jasnej łazienki idealnie będą pasować kwiaty tropikalne, które są jednak ciężkie w utrzymaniu i polecane są bardziej doświadczonym użytkownikom. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się fitonia, której duża wilgotność nie jest straszna. Rozwija się ona w dżunglach tropikalnych, dlatego wilgotne środowisko jest dla niej naturalne. Dodatkowo posiada bardzo ładny, lekko różowy kolor. Długość boków krzewów wynosi około 30 cm. Do słabiej oświetlonych pomieszczeń dobrze pasuje aglonema, która bardzo lubi wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby ją systematycznie podlewać. Należy również uważać, żeby w podstawce nie pozostawała woda, ponieważ może to zaszkodzić roślinie. W zestawieniu jest oczywiście najwięcej roślin tropikalnych, ponieważ one najlepiej sprawdzają się w wilgotnym środowisku. Doskonałym przykładem jest peperomia, która charakteryzuje się ozdobnymi, drobnymi listkami. Należy jednak pamiętać, żeby jej nie zraszać, a brak odpowiedniej wilgotności sprawi, że roślina zacznie powoli usychać. Alokazja również jest rośliną, która doskonale pasuje do łazinki lub kuchni. Posiada długie podłużne liście o jasnej oprawie. Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza w przypadku ciemnych pomieszczeń. Niestety niezwykle ciężko jest dobrze dobrać kwiaty, które będą się okazale prezentować w takiej przestrzeni.

Kwiaty doniczkowe

Każdy kwiat doniczkowy musi mieć zarówno dostęp do światła, jak i wilgoci. Bez tych dwóch czynników praktycznie niemożliwe jest pełne rozwinięcie rośliny. Niektóre gatunki kwiatów nawet dobrze znoszą cień, ale jest to zdecydowana mniejszość. Dobrym pomysłem jest doświetlenie łazienki przy użyciu lampy. W sprzedaży są dostępne specjalistyczne lampy do oświetlania roślin. Wystarczy nawet 8 godzin dziennie, żeby roślina miała zapewniony optymalny wzrost. Występują także kwiaty, które dobrze znoszą brak światła naturalnego. Są to między innymi kalatea oraz skrzydłokwiat. Kalatea występuje w lesie tropikalnym i jest przyzwyczajona do małej ilości światła. Należy jednak pamiętać, że trzeba ją regularnie podlewać i zraszać liście. Szczególnie ważna jest duża wilgotność, która powinna być zapewniona przez cały czas. Niezwykle pięknym i bardzo wytrzymałym kwiatem jest skrzydłokwiat. Występuje głównie w półcienistych i wilgotnych miejscach, dlatego idealnie nadaje się do łazienki.

Ściana roślinna w łazience

Ciekawym urozmaiceniem łazienki jest także ściana z chrobotka reniferowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mech kompletnie nie potrzebuje światła, dlatego jest idealny do tego pomieszczenia. Uzyskanie wiecznie zielonej ściany bez żadnego wysiłku brzmi naprawdę dobrze. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wilgotności dla chrobota, która powinna być na poziomie 40-50%. Warto dodać, że łazienka jest na tyle wilgotna, że nie jest konieczne dodatkowe podlewanie rośliny. Należy mieć na uwadze, że wykonanie takiej ściany nie jest skomplikowana, więc nie będzie potrzebna dodatkowa pomoc specjalistów. Można ją przykleić bezpośrednio do ściany lub zamontować na specjalnej konstrukcji przygotowanej wcześniej. Ciekawym pomysłem są także pojedyncze osoby, które można wykonać samemu i oprawić w ramki. Istnieje wiele sposobów na urządzenie łazienki z dodatkiem kwiatów oraz innych roślin. Czasami te najprostsze sposoby są właśnie najlepsze, dlatego warto z nich korzystać.

Redakcja rentoria.pl