Tutaj jesteś

Jak wykonać zbrojenie stropu?

19 listopada 2021 Budownictwo zbrojenie stropu


Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zbrojenie stropu powinno być wykonane według projektu. Godny uwagi jest fakt, że w domach rodzinnych przeważnie wykonywane są betonowe stropy monolityczne lub gęstożebrowe. Oczywiście spełnią one swoje zadanie, jeżeli będą uzbrojone.

Zasady zbrojenia stropu

Warto wiedzieć, że po ułożeniu zbrojenia jeszcze przed zabetonowaniem omawiany strop musi być skontrolowany przez odpowiedniego kierownika budowy, a także inspektora nadzoru inwestorskiego. Ich zadaniem w najprostszym możliwym ujęciu jest sprawdzenie ułożenia belek stropowych czy długości podparcia stropu na murze. Godny uwagi jest fakt, że klasa oraz gatunek stali zbrojeniowej muszą się zgadzać z informacjami, które są zawarte w projekcie.

Zbrojenie stropu gęstożebrowego

Omawiane rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Można je przede wszystkim stosunkowo szybko wykonać. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że sposób ich zbrojenia wynika z ich konstrukcji. Warto wiedzieć, że nie będą wymagały żadnego dodatkowego zbrojenia oprócz tego znajdującego się w prefabrykowanych elementach.

Należy mieć świadomość, że najbardziej istotnym elementem gęstożebrowych stropów są zbrojone belki stropowe. Godny uwagi jest fakt, że są one niesamonośne. Uzyskują nośność dopiero wtedy, gdy zostaną zespolone z pustakami oraz warstwą nadbetonu. Ponadto wspomniane belki składają się z ceramiczno-betonowej lub betonowej stopki, w której zatopione są dwa pręty zbrojeniowe pasa dolnego. Nie wszyscy wiedzą, że w stopce zatopione są także krzyżulce kratownicy przestrzennej z górnym prętem zbrojeniowym.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że zbrojone belki stropowe mają zarówno określoną nośność, jak i długość. Rekomendowane jest układanie ich w ustalonym rozstawie, co 60 lub 50 cm. Następnie powinno się na nich umieścić stropowe pustaki. Z kolei całość musi zostać pokryta warstwą nadbetonu. Rekomendowane jest zadbanie o to, by belki były oparte na nośnym murze, a także podparte od spodu jeszcze przed ułożeniem wspomnianych pustaków czy zabetonowaniem stropu.

Zbrojenie stropu monolitycznego

Warto wiedzieć, że zbrojenie stropu monolitycznego jest wykonywane przez ekipę na budowie. Ponadto w projekcie jest bardzo dokładnie opisana zarówno klasa stali zbrojeniowej, jak i grubość prętów czy gęstość, z którą powinny być układane. Nie jest rekomendowane dokonywanie żadnych zmian w tej kwestii. Należy mieć świadomość, że od staranności wykonawców będzie zależało to, czy określony strop będzie trwały.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w domach jednorodzinnych do zbrojenia monolitycznego wykorzystywane są zwykłe pręty zbrojeniowe, których średnica oscyluje od 12 do 14 mm. Warto również wiedzieć, że są one wiązane drutem wiązałkowym w taki sposób, by powstała krata o wymiarach 15 x 15 lub 12 x 12 cm.

Należy mieć świadomość, że strop monolityczny może osiągnąć bardzo duża rozpiętość pod warunkiem, że zostanie wykonane dodatkowe zbrojenie w formie warstwy prętów zbrojeniowych. Przeważnie układane są one w strefach brzegowych. Nie można zapomnieć o tym, że wzmocnienia będzie wymagało zbrojenie strefy komina. Bardzo istotne znaczenie będzie miało właściwe ułożenie zbrojenia.

Zbrojenie wieńca stropu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bez względu na rodzaj stropu, wieniec musi być na budowie zbrojony. W najprostszym możliwym ujęciu jest to fragment stropu, który jest układany na wysokości murów zewnętrznych. Jego głównym zadaniem jest związanie, spięcie całej konstrukcji. Godny uwagi jest fakt, że standardowo wieniec brojony jest 4 prętami stali φ 12. Warto podkreślić, że w odstępach co 40-50 cm są one łączone strzemionami wykonanymi z prętów stali zbrojeniowej φ6.

Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze ekipy budowlanej?

Nie jest przede wszystkim rekomendowane sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na stosunek jakości do ceny. Bardzo często wystarczy dopłacić ekipie budowlanej kilka tysięcy złotych, by cieszyć się bardziej satysfakcjonującymi efektami.

Warto zapytać członków swojej rodziny i znajomych czy znają firmę budowlaną, którą mogliby z czystym sumieniem polecić. Należy stawiać na przedsiębiorstwa, które mogą poszczycić się przynajmniej kilkuletnim działaniem na tym trudnym i wymagającym rynku. Można także zapytać użytkowników tematycznego forum dyskusyjnego czy grupy na portalu społecznościowym, co sądzą o określonym przedsiębiorstwie budowlanym. Nie jest zalecane sugerowanie się opiniom zamieszczonym na profilu na portalu społecznościowym.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w okresie zimowym?

Redakcja rentoria.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści dotyczące budownictwa, domu, multimediów, nieruchomości, ogrodu oraz wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?