Lodówka zabudowana w meblach kuchennych nie rzuca się w oczy i dzięki temu nie zaburza estetyki aranżacji. Jaki model lodówki wybrać do zabudowy? Jak przeprowadzić jej montaż?
Czym jest lodówka do zabudowy?
Lodówka do zabudowy czy lodówka w zabudowie to rodzaj lodówki (chłodziarki, chłodziarkozamrażarki), która jest przeznaczona do montażu w meblach kuchennych, czyli w zabudowie kuchennej.
W porównaniu do zwykłych lodówek wolnostojących różni się ona swoją konstrukcją, która pozwala na zamontowanie jej wewnątrz mebli, najczęściej dopasowanej do niej szafki kuchennej.
Lodówki przeznaczone do zabudowy dostępne są w różnych wariantach, między innymi jako:
– lodówki podblatowe
– lodówki średnie
– lodówki wysokie
– lodówki side by side
Pod kątem swoich parametrów technicznych, wydajności pracy, poboru energii lodówka w zabudowie jest zasadniczo taka sama jak lodówka wolnostojąca.
Lodówka w zabudowie – zalety i wady
Przed zdecydowaniem się na zabudowę lodówki w meblach kuchennych warto wziąć pod uwagę jej zalety i wady.
Zalety lodówek w zabudowie:
– niewidoczne w zabudowie z mebli kuchennych
– większa estetyka kuchni
– pozwalają zaoszczędzić przestrzeń
Wady lodówek w zabudowie:
– konieczność specjalnego montażu
– trudniejszy dostęp do panelu sterowania
– wyższa cena wynikająca z zabudowy
Lodówka do zabudowy a wolnostojąca – co wybrać?
Zarówno lodówka w zabudowie, jak i lodówka wolnostojąca sprawdzają się w kuchni. Każda z nich, ze względu na odmienną budowę, ma jednak inny wygląd. Na co warto się zdecydować?
1. Lodówka pod zabudowę
Na lodówkę do zabudowy warto zdecydować się wtedy, gdy zamierza się zamówić kuchnię na wymiar. Wtedy zakład stolarski wykonujący meble może dostarczyć odpowiednią szafkę na lodówkę dopasowaną do jej wymiarów.
Także lodówka w zabudowie sprawdzi się w mniejszych kuchniach, ponieważ może być ona również zabudowana od góry, co daje większą przestrzeń do przechowywania.
Oczywiście, dla wielu kupujących przesądzającym czynnikiem jest estetyka, ponieważ lodówka w zabudowie nie jest widoczna w kuchni, która może wyglądać wtedy spójnie, harmonijnie, elegancko.
2. Lodówka wolnostojąca
Z kolei lodówka wolnostojąca to sprzęt, który jest łatwiejszy w zakupie i nie wymaga dodatkowego montażu. Po prostu wystarczy ustawić ją w kuchni i podpiąć do zasilania, aby od razu zacząć z niej korzystać.
Zwykle lodówki wolnostojące są tańsze od tych przeznaczonych do zabudowy, co wynika także z braku konieczności uzupełniania ich meblami kuchennymi. Tutaj, w zależności od wybranych frontów, koszty mogą wzrosnąć średnio od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych.
Lodówka do zabudowania – jaką wybrać?
Obecnie w sklepach z AGD można znaleźć różne lodówki przeznaczone do zabudowy, dlatego przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z propozycjami producentów i dopasować je do własnych potrzeb, do wielkości kuchni i miejsca do zabudowy.
Najważniejsze parametry lodówki:
– wymiary – wysokość, szerokość i głębokość urządzenia
– pojemność – dotyczy chłodziarki i zamrażarki
– klasa energetyczna i roczne zużycie prądu – im niższe zużycie, tym tańsze użytkowanie lodówki
– funkcja bezszronowa (No Frost) – ułatwia obsługę zamrażarki, która nie pokrywa się lodem
– wyposażenie wewnętrzne – liczba i rodzaj półek i szuflad, szuflady o specjalnym przeznaczeniu, na przykład na warzywa
– dodatkowe funkcje – funkcja szybkiego chłodzenia i mrożenia, kostkarka do lodu, tryb wakacyjny
– sposób sterowania – mechaniczne, elektroniczne
– sterowanie smartfonem – nowa funkcja dostępna w wybranych lodówkach
Jak zabudować lodówkę?
Lodówka przeznaczona do zabudowy pasuje do każdego stylu aranżacji kuchni – zarówno tego klasycznego, jak i nowoczesnego. Dzięki temu znacznie ułatwia planowanie wnętrza według własnego gustu.
AGD do zabudowy mogą być zamontowane na wiele sposobów, w zależności od pomysłu na kuchnię oraz jej wielkości.
W małych kuchniach i aneksach kuchennych, gdy lodówka nie musi być duża, często montowana jest ona podblatowo. Gdy natomiast lodówka powinna mieć większą pojemność, umieszczana jest w wysokiej szafce stojącej.
Obecnie bardzo modne są wysokie zabudowy, czyli monolityczne zabudowy z mebli kuchennych sięgające często aż do sufitu. W takich meblach również można zainstalować lodówkę.
Lodówka do zabudowy – zasady montażu
Lodówka przeznaczona do zabudowy wymaga odpowiedniego montażu. O czym trzeba pamiętać, gdy instalowana jest lodówka w zabudowie?
Pod uwagę należy wziąć wtedy odległości wymagane do prawidłowej pracy sprzętu. Zaleca się, aby odległości lodówki od szafki wynosiły po 10 cm z góry, 5 cm od dołu oraz po 5 cm z każdego boku. Zdarzają się jednak modele, które wymagają większej przestrzeni, dlatego należy również je uwzględnić.
Należy także zadbać o wentylację lodówki – w tym celu montuje się kratkę wentylacyjną w cokole szafki. Wybrane sprzęty są wyposażone w wentylację od dołu.
Aby zamaskować lodówkę w ciągu mebli kuchennych, na specjalnych uchwytach montuje się front meblowy.
Dokładne informacje o tym, jak zamontować lodówkę w zabudowie, można znaleźć w jej instrukcji obsługi.