Jaka sztukateria na ścianę będzie najlepszym rozwiązaniem?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sztukateria w przeszłości zdobiła tylko arystokratyczne salony. Była synonimem nie tylko luksusu, ale również elegancji. Można zaobserwować, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jaka sztukateria na ścianę będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jakie zestawienia kolorystyczne najbardziej lubi sztukateria?

Należy mieć świadomość, że sztukateria może być doskonałą opcją na dekorację monochromatycznych ścian. Warto wiedzieć, że może ona zastąpić tapetę czy wielobarwny szablon. Wystarczy, że właściciel zdecyduje się na kilka listew układających się w prostokąty oraz kwadraty. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że „ramy” tego rodzaju mogą być świetnym miejscem np. na wyeksponowanie domowej kolekcji sztuki. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się sztukaterie w kolorze ściany.

Oczywiście użytkownicy mogą eksperymentować z ciemniejszymi lub jaśniejszymi wariantami. Rekomendowane jest jednak unikanie krzykliwych zestawień. Jaskrawa sztukateria nie będzie prezentowała się elegancko na neutralnym tle. Wskazany jest natomiast stylowy eklektyzm. Należy pamiętać, aby przy wyborze wymarzonej sztukaterii dobrać do niej specjalny klej, który będzie cechował się wysoką siłą spajania.

Sztukateria w wersji barwnej

Można oczywiście zdecydować się na sztukaterię w niebanalnym kolorze. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do sztukateryjnych zdobień perfekcyjnie będą pasowały pastelowe, rozbielone tony. Należy do nich zaliczyć: lawendę, błękit czy pudrowy róż. Warto wiedzieć, że niektórzy użytkownicy stawiają na szlachetne barwy, takie jak: rubin, fiolet biskupi, butelkową zieleń. Godny uwagi jest fakt, że kolorowe ściany, które są ozdobione omawianą sztukaterią praktycznie nie potrzebują niczego więcej. Wypukłości nie tylko przyciągają wzrok, ale również same w sobie są ozdobą.

Symetryczne kolaże

Nie wszyscy mają świadomość, że sztukateria bardzo lubi symetrię. Rekomendowane jest zatem stworzenie osobliwej galerii ściennej. profilowanych listew. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że symetryczne powierzchnie, które będą wydzielone przez sztukaterię mogą stworzyć niezwykły efekt harmonii. Warto wiedzieć, że wrażenie geometrycznego ładu dodatkowo będą podkreślały lustra. Mogą zostać wplecione w ścienną kompozycję. Wspomniana dekoracja świetnie zda egzamin we wnętrzach w stylu francuskim czy glamour.

Jaka sztukateria będzie najbardziej efektowna?

Osobom, którym marzą się wyszukane ścienne dekoracje zalecane jest postawienie na ozdobne kasetony, gzymsy czy panele dekoracyjne. W najprostszym możliwym ujęciu będzie to splendor w pałacowym wydaniu. Doskonale sprawdzi się w przypadku przestrzennych i okazałych wnętrz. Ponadto ściany mogą być podkreślone listwami sufitowymi i podłogowymi, które zarówno zamkną określoną kompozycję we wnętrzu, jak i dodatkowo je podwyższą. Należy mieć świadomość, że we wspomnianym pomieszczeniu nie muszą znajdować się tylko antyki. Warto działać nieszablonowo. Rekomendowane jest zatem postawienie na ultranowoczesne sprzęty lub elementy w stylu vintage. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które są zainteresowane przełamaniem konwencji.

Sztukateria w połączeniu z tapetą

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sztukateria może zostać połączona z elegancką tapetą. Wystarczy „zamknąć” ją w wypukłych ramach. Należy mieć świadomość, że wspomniana kompozycja może dodać aranżacji głębi, a także stać się numerem jeden w określonym wnętrzu. Świetnym rozwiązaniem będzie także wyeksponowanie dekoracji nad sofą w kąciku wypoczynkowym czy wezgłowiem łóżka. Oczywiście w objęciach omawianej sztukaterii zdecydowanie najlepiej będą prezentowały się lekko połyskujące tapety, które są ozdobione roślinnymi motywami.

Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większa liczba projektantów decyduje się na wytapetowanie jednej ze ścian, a następnie naklejenie sztukaterii na pozostałych. W takiej sytuacji zalecane jest, by sztukateria miała taki sam kolor, jak tapeta. Bardzo trudnym zadaniem będzie zaszufladkowanie sztukaterii. Warto eksperymentować. Najlepszym rozwiązaniem będzie traktowanie omawianej sztukaterii z uśmiechem oraz przymrużeniem oka.

Rozety sufitowe na ścianie

Można zaobserwować, że charakterystyczne gipsowe lub styropianowe rozety coraz częściej goszczą na sufitach tuż obok rozłożystych żyrandoli. Można podjąć decyzję o wykorzystaniu ich na ścianie. Można mieć pewność, że konwencja doskonale zda egzamin w romantycznych przestrzeniach.

Redakcja rentoria.pl