Jakie żelazko kupić – specyfika, rodzaje

Wybór żelazka wydaje się prosty, jednak gdy nieco mocniej zagłębimy się w temat, to okaże się, że na rynku istnieje wiele urządzeń, które zapewniają różny komfort użytkowania. Jakie żelazko kupić, jakie są rodzaje, czym kierować się przy wyborze?

Stopa żelazka – rodzaje

Stopa żelazka to najważniejszy element całego żelazka. To właśnie od niego zależy czy żelazko będzie przywierać do prasowanego materiału, a więc determinuje wygodę i skuteczność prasowania. Rodzaje stopy żelazka:

– Żelazko ze stopą ze stali to podstawowa i jedna z najtańszych stóp. Jest trudna w czyszczeniu, łatwo ją zarysować, a jedynym plusem jest tak naprawdę fakt, że szybko się nagrzewa.

– Żelazko ze stopą z teflonu i aluminium. Stopa tego typu jest dość uniwersalna, ma niską wytrzymałość, łatwo ją zarysować, jednak bardzo dobrze ślizga się po materiale.

– Żelazko ze stopą ceramiczną. Jedynym minusem takiej stopy jest trudność czyszczenia, bo poza tym zapewnia bardzo wysoki komfort i skuteczność prasowania.

– Żelazko ze stopą emaliowaną. Stopy tego tu mają bardzo dobry poślizg, trudno się je czyści i mają niską wytrzymałość mechaniczną, więc trzeba bardzo uważać, bo łatwo się mogą zepsuć.

– Żelazko ze stopą szafirową i tytanową. Stopy tego typu to tak naprawdę najlepszy wybór. Mają świetny poślizg, są łatwe w czyszczeniu, a do tego są bardzo trwałe.

– Żelazko ze stopą granitową. Stopa tego typu nie ma prawie żadnych minusów i dla wielu może okazać się numerem jeden. Ich specyfika jest niemalże identyczna co stóp szafirowych i tytanowych.

Żelazko czy generator pary?

Generator pary jest wyposażony w stacje, w której znajduje się około jeden litr wody do produkcji pary. Urządzenia tego typu mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak okazuje się, że są znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne żelazka parowe, które świetnie radzą sobie z prostymi materiałami jak bawełna, jednak przy trudniejszych, gniotących się materiałach mają już pewne trudności, podczas gdy generator pary daje efekty niemalże doskonałe.

Ogromną zaletą generatora pary jest konieczność prasowania ubrań tylko z jednej strony, ponieważ nadmuch pary, wynoszący nawet 150 g/min, sprawi, że ubrania wyprasują się od razu również na drugiej stronie.

Żelazko przewodowe czy bezprzewodowe?

Chcąc pozostać przy tradycyjnym żelazku, warto zadać sobie pytanie, jakiego żelazka potrzebujemy – z przewodem czy bez? Żelazka z przewodem są tradycyjne, znacznie tańsze, ale i mniej wygodne, a bezprzewodowe dopiero zyskują swoich zwolenników, są znacznie droższe i bardzo wygodne, szczególnie podczas wyjazdów.

Dodatkowe funkcje żelazka

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się przeróżne dodatkowe funkcje do żelazka, a chodzi przede wszystkim o specjalne nakładki, które pozwalają zmieniać właściwości żelazka. Ich celem jest lepsza dbałość o konkretne tkaniny, a produkują je sami producenci żelazek, tak więc nie jest to wymysł zewnętrznych firm. Najpopularniejsze z nich to:

– Stopa przeciwpołyskowa. Nakładkę tego typu jesteśmy w stanie zamontować niemalże do każdego rodzaju żelazek. Jest ona idealnie śliska, dzięki czemu będziemy w stanie skutecznie i bezpiecznie wyprasować takie materiały jak np. len czy jedwab.

– Stopa obniżająca temperaturę prasowania. Przeznaczeniem takiej nakładki jest dodatkowe zabezpieczenie wrażliwych na wysokie temperatury tkanin podczas prasowania. Producenci polecają takie nakładki do prasowania np. rajstop, które bardzo łatwo zniszczyć podczas prasowania.

Wybierając żelazko, warto dowiedzieć się jakie nakładki do niego pasują. Może również okazać się, że do zakupu dostaniemy dodatkowo zestaw nakładek, co zdecydowanie podnosi atrakcyjność danej oferty.

Redakcja rentoria.pl