Kuchnia w stylu angielskim – co warto wiedzieć?

Kuchnia urządzona w stylu angielskim cechuje się przytulnym, ale eleganckim wyglądem. Jest to bardzo dojrzały, klasyczny styl, który ma wielu zwolenników na całym świecie. Jak urządzić kuchnie w stylu angielskim i jakie są wariacje rozwiązań?

Kuchnia w stylu angielskim – specyfika

Kuchnia urządzona w stylu angielskim ma być praktyczna i przytulna, a jednocześnie elegancka. Styl angielski ma być stonowany, a elegancja oznacza brak krzyczących barw, niepoukładanego stylu, chaosu, czy nadmiernego wykończenia. Wszystko ma być zaaranżowane z klasą z jednoczesnym zachowaniem praktyki, co nie jest takie łatwe do osiągnięcia.

Styl angielski czerpie inspiracje z wystroju wiejskich domków, więc charakteryzuje się spokojną atmosferą i zawiera wiele praktycznych rozwiązań dla domowników jak np. bardzo duża ilość szafek. Cechą charakterystyczną jest również występowanie sof i foteli bezpośrednio w kuchni, co ma być zachętą do rozmowy przy tradycyjnej filiżance angielskiej herbaty. Bardzo często w kuchniach tego typu, spotykane są belki stropowe, łukowe drzwi oraz wyspy kuchenne. Najczęściej spotykanym materiałem do urządzania wnętrz w stylu angielskim jest drewno, z którego wykonane są nie tylko meble, ale również podłogi kuchenne czy parapety.

Często zdarza się, że kuchnia jest otwarta na salon, czy jadalnie, a to właśnie dlatego, że ma w niej panować rodzinny klimat. Kuchnie tego typu mają wywoływać wrażenie otwartości i serdeczności, a zapewnia to również kolorystyka łącząca: biel, jasne odcienie szarości czy żółci oraz inne pastelowe kolory.

Opisując kuchnie w stylu angielskim w najprostszy sposób, można napisać, że jest to kuchnia, która wystrojem przypomina salon, bo takie właśnie ma sprawiać wrażenie. Ma zawierać jasnoszarą lub białą kolorystykę, tradycyjne meble z dużą ilością szafek, a w tej tradycji należy subtelnie przemycić sprzęt kuchenny, żeby jak najmniej rzucał się oczy.

Kuchnia angielska – co warto wiedzieć?

Do wykonania podłóg w kuchni wykorzystuje się często drewno i łupek. Ten drugi materiał to naturalny, trwały i prosty w utrzymaniu kamień, choć dość drogi. Alternatywą dla drogiego łupku mogą być podłogi zbudowane z winylu lub ciemnego drewna. Jednak, jeśli decydujemy się na kuchnie w stylu angielskim, to nie warto oszczędzać, bo jeśli coś ma być eleganckie, to nie powinniśmy stosować półśrodków.

Meble kuchenne w stylu angielskim cechuje tradycyjne wykonane w kolorze bieli lub ecru. Meble mają być solidne, obszerne i eleganckie, a obecne w nich szafki powinny posiadać metalowe uchwyty. Bardzo ważnym elementem tego stylu są przeszklone kredensy i szuflady, które ukazują panujący w szafkach ład. Bardzo często widuje się również wystawki z ceramiki w wolnych przestrzeniach, a wszystkie użyteczne kuchenne narzędzia przechowuje w szafkach dolnych. Takie zabiegi to ciągła walka o ciepły, przytulny, a jednocześnie elegancki wygląd. Kuchnia angielska posiada zwykle bardzo masywny, obudowany okap, który przypomina angielską obudowę kominkową i często jest bardzo bogato zdobiony w celu podkreślania elegancji.

Wysokiej jakości materiały, niestandardowy wygląd mebli kuchennych oraz stałe dążenie do elegancji sprawiają, że kuchnia angielska jest bardzo droga w wykończeniu, ponieważ liczą się w niej szczegóły. Na ścianach, przy stołach, a nawet krzesłach, znajdziemy liczne zdobienia czy spersonalizowane wykończenia, które nadają całej przestrzeni wyjątkowy klimat. Chcąc zbudować kuchnie w stylu angielskim, musimy mieć pokaźne środki finansowe oraz zapomnieć się na czas aranżacji, czyli nie myśleć przesadnie o kosztach, bo inaczej trudno będzie nam osiągnąć zamierzony efekt.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że dobrze wykonane wnętrze w stylu angielskim jest bardzo trwałe. Kuchnia zbudowana z solidnych, drewnianych mebli, które zostały odpowiednio zabezpieczone, może służyć nam przez dziesięciolecia, a odnawianie mebli nie jest takie trudne. Styl angielski to tradycja, a ta ma do siebie to, że bardzo wolno się starzeje oraz że ludzie ceniący klasę i elegancje, zawsze znajdą w tym stylu coś wyjątkowego.

Odmiana kolonialna – specyfika

Ciekawą odmianą stylu angielskiego, która jest bardziej budżetowa, jest odmiana z kolonialnym akcentem. Takie połączenie odchodzi nieco od tradycji i pozwala na bardziej egzotyczne oblicze stylu angielskiego, który nadal zachowuje swój szkielet, a więc białe kolory, twarde, solidne, tradycyjne meble oraz wyspę kuchenną. Jednak poza tym można eksperymentować z różnymi dodatkami jak egzotyczne drewno – wenge, palisander oraz heban. W kuchni tego typu mogą pojawić się również lampy w stylu orientalnym, a nawet naczynia z perłami, czy elementy wykończone kością słoniową. W odmianie kolonialnej powinniśmy nadal utrzymać białą kolorystykę, choć może pojawić się również ciemna zieleń, lekka czerwień czy oranż.

Redakcja rentoria.pl