Tutaj jesteś

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

30 sierpnia 2021 Ogród kwiaty balkonowe


Niektóre rośliny doskonale prezentują się na balkonie. W takim miejscu wypoczywa się również przyjemniej, a niektóre gatunki kwitną nawet cały sezon i rozrastają się naprawdę efektownie.

Jakie kwiaty na balkon?

Żyzna gleba, systematyczne podlewanie oraz odpowiednie nawożenie to wszystko, czego potrzebują kwiaty balkonowe. Jedną z najokazalszych roślin balkonowych jest surfinia, określana również jako petunia kaskadowa. Typowe odmiany mają jasnofioletowe oraz białe kwiaty, jednak można spotkać również odmiany czerwone i jasnożółte. Warto zwrócić uwagę na fakt, że fioletowe bardzo przyjemnie pachną, dlatego cieszą się największą popularnością. Należy pamiętać, że najlepiej rosną w cieniu, ale lekki półcień nie powinien im zaszkodzić. Niezbędna jest również żyzna gleba, dlatego przydatne są nawozy.

Należy pamiętać, że w przypadku tych roślin wymagane jest częste nawożenie. Na rynku dostępne są nawet specjalne nawozy do surfini. W czasie wysokich temperatur warto stosować nawóz nawet dwa razy dziennie, na pewno nie powinno to zaszkodzić roślinie. Jeżeli surfinia zostanie raz zasuszona to później często pada ofiarą chorób grzybowych oraz szkodników. Niestety jest bardzo podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, dlatego źle znosi silny wiatr oraz opady deszczu. Z tego powodu nie nadaje się do balkonów, które są wysoko położone. W takich krajach jak Szwajcaria, czy Niemcy bardzo popularna jest pelargonia bluszczolistna. Sprawdza się bardzo dobrze także w miejscach półcienistych, dlatego jest dosyć uniwersalnym kwiatem. Oczywiście kwitnie wtedy mniej intensywnie, ale cały czas zachwyca swoimi ciemnozielonymi i dekoracyjnymi liśćmi. Należy jednak zwrócić uwagę, że ma bardzo kruche pędy, dlatego trzeba się z nią wyjątkowo ostrożnie obchodzić.

Uczer rózgowaty

Kolejną wartą polecenia rośliną balkonową jest uczer rózgowaty, potocznie nazywany jako złoty deszcz. Sadzonki wyglądają naprawdę niepozornie, ale wystarczy kilka tygodni, żeby ten kwiat przeobraził się w niezwykłą złotą kaskadę, która będzie doskonałą dekoracją każdego balkonu. Jego cechą charakterystyczną jest również to, że bardzo szybko się rozrasta, dlatego trzeba regularnie zmieniać donice. Do metrowej skrzynki zmieszczą się dwie lub maksymalnie trzy rośliny. Nie potrzebuje dużej wilgotności, ale należy podlewać go tak, żeby ziemia nie wysychała. Dodatkowo odporny jest na opady deszczu i wiatr, dlatego szkodliwe działanie czynników atmosferycznych nie stanowi dla niego żadnego problemu. Na szczególną uwagę zasługuje lobelia przylądkowa, określana także jako stroiczka. Wyróżnia się drobnymi, niebieskimi kwiatkami, które zdobią balkony aż do późnej jesieni. Warto zwrócić uwagę, że kwiatki mogą przybierać także kolor fioletowy, różowy, a nawet biały. Pędy dorastają zazwyczaj do długości 10-20 cm, ale dostępne są również odmiany o dłuższych zwisających pędach, które także cieszą się dużą popularnością. Niezwykle ważna jest ich pielęgnacja, ponieważ powinny być przede wszystkim regularnie podlewane. Wysokie temperatury mogą stosunkowo szybko wysuszyć ziemię w doniczkach, co w konsekwencji wywoła przedwczesne zaschnięcie rośliny. Należy pamiętać, że jest to roślina, która lubi wilgotną ziemię i półcień. Mogą być posadzone w skrzynkach oraz wiszących doniczkach, które również prezentują się ciekawie.

Wilec

Następną rośliną wartą uwagi jest Wilec, który posiada kwiaty o barwie fioletowej lub czysto niebieskiej. Jego liście mają sercowaty kształt, ale na szczególną uwagę zasługuje tempo jego wzrostu. Może osiągnąć nawet 4 metry wysokości, co powoduje, że nadaje się jedynie do dużych balkonów. Kurtyna kwiatów może być uzyskana, jeżeli nasiona zostaną posiane gęsto w żyznej glebie. Jest to roślina, która potrzebuje obfitego i częstego podlewania, dlatego trzeba szczególnie o to zadbać. Zbyt sucha ziemia sprawi, że roślina zacznie usychać i żaden nawóz już tego nie naprawi. Oprócz standardowej pielęgnacji warto stosować nawozy od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i mają pozytywne opinie. Niezwykle popularną kiedyś rośliną była fuksja. W ostatnich latach znowu zdobyła popularność, ponieważ pojawiły się nowe oryginalne odmiany. Jest to wieloletnia roślina, która nawet w czasie zimy może przebywać w mieszkaniu. Idealnie nadaje się do półcienistych balkonów, ponieważ mocne nasłonecznienie nie wpływa na nią dobrze. Na uwagę zasługuje także Werbena, która wyróżnia się drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Są z reguły różowe lub niebieskie, ale mogą pojawiać się również inne kolory.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w okresie zimowym?

Redakcja rentoria.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści dotyczące budownictwa, domu, multimediów, nieruchomości, ogrodu oraz wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?