Budowa domu jest zawsze inwestycją na długie lata. Przede wszystkim trzeba się zdecydować, czy będzie się w nim mieszkać samemu, czy może z rodziną. Wybór większego mieszkania to oczywiście większe koszty, ale mieszkają z resztą domowników będą one odpowiednio rozłożone dzięki czemu nie będzie się ich tak odczuwać.
Konstrukcja domu
Większość ludzi posiada ograniczony budżet, a branie kredytu na kilkadziesiąt lat, także nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się domy tanie w budowie. Należy jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać na materiałach, ponieważ są to prawdopodobnie najważniejsze elementy konstrukcji. Mniejszy dom nie zawsze oznacza mniejszej ceny. Na całkowite koszty ma wpływ wiele czynników, a powierzchnia jest naprawdę sprawą drugorzędną. Zdecydowanie ważniejszy jest projekt mieszkania, który powinien być odpowiednio przemyślany, żeby oszczędności były jak największe. Najtańsze domy posiadają prostą i zwartą bryłę, która ma postać prostokąta lub kwadratu. Liczne załamania i niekonwencjonalne kształty znacznie podwyższają koszty wykonania fundamentów. Skomplikowane domy wymagają też użycia większej liczby mostków termicznych, dlatego trzeba się liczyć z większymi stratami energii, co przekłada się bezpośrednio na koszty za ogrzewanie. Zawsze drożej wyjdzie dom z piętrem, ponieważ dodatkowy strop i powierzchnia ścian wymaga dodatkowego ocieplenia. Z tego powodu osoby posiadające mały budżet wybierają domy parterowe, ponieważ są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię. Najtańsze w budowie są domy z użytkowym poddaszem, ale niestety są też mało funkcjonalne i komfortowe.
Budowa dachu
Skosy na poddaszu sprawiają, że nie jest możliwe dowolne rozstawienie mebli oraz sprzętów, a to potrafi być dużym problemem, szczególnie dla wysokich domowników, którzy mogą mieć trudności z poruszaniem się po takich pomieszczeniach. Istotną rolę odgrywa także rodzaj dachu. Najtaniej wychodzi dach dwuspadowy, którego kąt nachylenia wynosi od 30 do nawet 45 stopni. Taka konstrukcja sprawia, że można łatwo zaoszczędzić na robociźnie oraz materiale. Proste konstrukcje są najlepsze, ponieważ nie są potrzebne żadne kosztowne obróbki i zakończenia dekarskie. Zdecydowanie droższe są dachy wielospadowe, które są bardziej skomplikowane i wymagają większego doświadczenia. Z tego powodu większa jest też cena robocizny, a także liczba potrzebnych materiałów, takich jak rynny oraz rury spustowe. Budowa będzie, jeżeli kształt dachu będzie skomplikowany. Dodatkowe elementy, takie jak kominy, okna dachowe oraz lukarny również mają wpływ na końcową cenę. Wynika to z faktu, że wymagane są dodatkowe obróbki blacharskie oraz nakład pracy. Warto korzystać z usług sprawdzonych fachowców, którzy od wielu lat działają na rynku i mają same pozytywne opinie. Dzięki temu można liczyć na dobrze wykonaną robotę w krótkim czasie, która nie będzie wymagała żadnych poprawek.
Piwnica
Dla wielu osób obowiązkowym elementem każdej nieruchomości musi być piwnica. Warto jednak zwrócić uwagę, że podpiwniczenie może zwiększyć koszty budowy nawet o 30%. Dlatego warto już na samym początku zastanowić się, czy będzie to niezbędny element. Coraz częściej z piwnicy rezygnują właściciele nowych domów, którzy w tym samym celu wykorzystują kotłownię, garaż, spiżarnię przy kuchni lub schowek pod schodami. Oczywiście jest tam odpowiednio mniej miejsca, ale całkowicie wystarczająco, żeby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Wygodny i funkcjonalny dom można nawet zaprojektować bez piwnicy, dlatego warto się dokładnie zastanowić, czy będzie ona na pewno potrzebna. W nowoczesnych obiektach można zaobserwować dużą liczbę przeszkleń. Czasami nawet całe ściany wykonane są ze szkła, jednak trzeba pamiętać, że niewymiarowe oraz duże okna potrafią generować naprawdę spore koszty. Niektóre modele mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego są przeznaczone głównie dla najbardziej zamożnych ludzi.
Koszty ogrzewania
Ważną rolę odgrywają także drzwi oraz brama garażowa. Niestandardowe wielkości tych elementów muszą być przygotowane specjalnie na wymiar, a to generuje kolejne duże koszty. Niezwykle przydatnym, ale kosztownym elementem jest także kominek, za który trzeba będzie zapłacić od 15 do 20 tysięcy złotych. Obecnie kominki znajdują się w większości nowoczesnych mieszkań i prezentują się doskonale pod względem wizualnym. Należy jednak pamiętać, żeby kominek był wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby mógł posłużyć przez wiele lat. Warto się jednak dokładnie zastanowić, czy kominek jest na pewno potrzebne. Oczywiście przydaje się bardzo w sezonie jesienno-zimowym, ale jego koszty użytkowania są naprawdę wysokie i czasami lepiej postawić na standardowe ogrzewanie. Ciekawym rozwiązaniem jest również biokominek, który jest doskonałą alternatywą dla klasycznych wersji. Koszt wkładu i obudowa to zaledwie 2 -3 tysiące, czyli różnica jest naprawdę ogromna. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą palić okazjonalnie, a ogrzanie domu nie jest tak ważne.