Nowoczesne altany do ogrodu

Nowoczesne altany to w dzisiejszych czasach ważny element każdego dobrze zaprojektowanego ogrodu. To miejsce, które pozwala nie tylko na odpoczynek, ale także spożywanie posiłków, czytanie książki czy przede wszystkim spędzanie czasu z przyjaciółmi i członkami rodziny. Właśnie dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i dowiedzieć kilku istotnych faktów, które będzie można wykorzystać już w niedalekiej przyszłości.

Gdzie postawić altany w ogrodzie?
Wiele osób zastanawia się w jakim konkretnie miejscu powinna stanąć altana. Najlepiej byłoby podjąć taką decyzję jeszcze przed ostatecznym zaprojektowaniem całej przestrzeni. Wtedy też łatwiej jest wybrać odpowiednie miejsce. Zadanie to staje się zdecydowanie trudniejsze, gdy ogród już istnieje. W tym przypadku jego właściciele mają znacznie ograniczone możliwości. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku da się prawidłowo wykonać to zadanie. Trzeba jednak włożyć w to trochę swojego czasu i zaangażowania. Najważniejsze jest to, aby przy tworzeniu takiego projektu wziąć pod uwagę przepisy dotyczące odległości budowli od granicy działki. Istotne są także wymiary altanki. Należy sprawdzić na jaki rozmiar budowli można sobie pozwolić, aby nie trzeba było pozyskiwać specjalnego pozwolenia na budowę takiego właśnie obiektu w swoim ogrodzie. Jedną z ważniejszych kwestii jest także sam widok. Warto wziąć to wcześniej pod uwagę. Najlepiej byłoby, aby altana została zlokalizowana przy kwiatach i zjawiskowej zieleni. Dla wielu ogromne znaczenie ma także potencjalna bliskość sąsiadów. Jeśli preferowana jest prywatność to zdecydowanie warto postawić altanę w dużo dalszej odległości od granicy.

Altanki ogrodowe – różne rodzaje
Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie wyróżnia się naprawdę dużą ilość rodzajów takich altan ogrodowych. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnych potrzeb i własnych preferencji oraz upodobań. Jednym z nich jest chociażby altana drewniana, która daje naprawdę wiele różnego rodzaju możliwości aranżacyjnych. Co ciekawe, świetnie wpasuje się ona do niemal każdego ogrodu. Jest klasyczna, uniwersalna, dlatego też zawsze przyciąga uwagę wszystkich osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki typ altany potrzebuje niestety stałej impregnacji w celu zabezpieczenia tworzywa.
Altana metalowa to zupełnie inne rozwiązanie. Warto podkreślić, że jest ona przede wszystkim łatwa w utrzymaniu. Ponadto, nie wymaga zbytniej konserwacji, jednak trzeba mieć świadomość, że jej wygląd nie robi już tak ogromnego wrażenia, jak we wcześniej wspomnianym przykładzie. Jest to jednak równie ciekawa propozycja, na którą także warto się zdecydować.
Coraz większym powodzeniem cieszy się także altana przydomowa, która najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich powierzchni, Ponadto, zapewnia ona dużą wygodę i komfort, gdyż aby móc odpocząć na świeżym wystarczy tak naprawdę tylko przekroczyć próg własnego domu i wyjść na zewnątrz.
Przeciwieństwem do wcześniej wspomnianej propozycji jest altana wolnostojąca. Można ją ustawić tak naprawdę w dowolnym miejscu w ogrodzie. To zaleta, którą ceni sobie coraz większa liczba osób. Dzięki temu, co roku można zmieniać położenie takiego właśnie obiektu.

Pozostając przy tym temacie warto podkreślić, że wbrew pozorom takie altany wcale nie muszą przyjmować klasycznej formy. Można postawić zarówno na wielokątne altanki, jak i konstrukcje na bazie kwadratu czy nawet prostokąta. Jest to oczywiście w największym stopniu uzależnione od własnego gustu.

Redakcja rentoria.pl