Czyszczenie piekarnika – skuteczne metody na sprzątanie bez wysiłku

Jest takie powiedzenie, że idealnie wysprzątany dom to oznaka zmarnowanego czasu. W końcu jest tyle ciekawszych zajęć, którym można się poświęcić. Można interpretować to mniej lub bardziej dosłownie, ale jedno jest pewne. Pewien balans jest konieczny, by zachować dobre samopoczucie. Pytanie zasadnicze brzmi, jak osiągnąć zadowalające efekty tak, żeby się zbytnio nie napracować?

Kuchnia, czyli centrum życia

Nie wszyscy lubimy gotować i nie wszyscy robimy to regularnie. Jednak przynajmniej raz na jakiś czas, każdemu zdarzy się przyrządzić coś domowego, a wiadomo, że nic tak szybko nie wprowadza chaosu w domu jak kulinarne eksperymenty. Zwłaszcza, jeśli kuchnia jest mała, przepis do tej pory nieprzetestowany, a nasze umiejętności kulinarne mocno początkujące.

Usuwanie tłustych zabrudzeń może wydawać się kłopotliwe. Tym bardziej, że nie zawsze chcemy używać bardzo mocnych środków w kuchni. W końcu blat, kuchenka i zlew to powierzchnie, które cały czas mają kontakt z naszym jedzeniem. Na szczęście mamy do dyspozycji całe mnóstwo bezpiecznych środków, przeznaczonych właśnie do stosowania w kuchni. Są bezpieczne i efektywnie usuwają tłuste plamy, nie zostawiając smug. Ostatecznie, jedyne co powinien zostawiać po sobie świetny środek czyszczący, to błysk blatu i przyjemny, świeży zapach.

Ostatnio rosnącym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne środki czyszczące. Producenci starają się nadążyć za potrzebami konsumentów, oferują więc coraz więcej produktów o zrównoważonych składach, bezpiecznych dla środowiska. Bazują na naturalnych składnikach, a do produkcji opakowań stosuje się surowce z recyklingu. Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli środki są ekologiczne, są mniej skuteczne i słabiej radzą sobie z zabrudzeniami. Na szczęście jest to mit, skuteczność i ekologia nie wykluczają się wzajemnie.

Kuchenne nemezis, czyli jak wyczyścić piekarnik?

Zdarza się, że to właśnie piekarnik jest słabym punktem w naszej kuchni. Zapieczone zabrudzenia bywają uciążliwe do usunięcia, a przecież skrobanie odpada. Ani nie mamy zbytniej ochoty by długo szorować blachę, ani producent piekarników raczej tego nie poleca. A przecież zależy nam, by nagrzewaniu piekarnika nie towarzyszył nieprzyjemnych zapach zaschniętej plamy – to mogłoby zepsuć nawet najlepszą potrawę.

Najprostszym sposobem będzie zakup detergentu przeznaczonego do czyszczenia piekarników. To eksperci do zadań specjalnych, bez problemu poradzą sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami. Natomiast jeśli akurat nie mamy takiego specyfiku pod ręką, możemy spróbować którejś z domowych metod.

Prawdziwym wielozadaniowcem w sprzątaniu kuchni i całego domu jest soda oczyszczona. W połączeniu z octem, stworzy świetną pastę do czyszczenia trudnych plam. Aby ją wykonać, wymieszaj łyżkę sody z łyżką octu i łyżką wody. Dokładnie wymieszaj, a następnie przygotowaną pastę nałóż na brudne miejsca. Możesz do tego celu wykorzystać pędzelek. Specyfik pozostaw na kilka godzin, by wykonał robotę za Ciebie. Następnie wilgotną ściereczką przetrzyj piekarnik i gotowe.

Jak wyczyścić piekarnik stosując termoobieg? Do naczynia żaroodpornego należy wlać ocet z wodą, a następnie wstawić je do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Czekamy kilkadziesiąt minut – wytworzona w ten sposób para powinna skutecznie rozpuścić zabrudzenia, dzięki czemu łatwo usuniesz je przecierając powierzchnie ściereczką. Dzięki tej prostej metodzie, wygodnie pozbędziesz się wszelkich zapachów, które mogły pozostać w piekarniku po poprzednich potrawach.

Redakcja rentoria.pl