Tutaj jesteś

Jak powinna przebiegać uprawa truskawek?

10 sierpnia 2021 Ogród uprawa truskawek


Jednymi z najpopularniejszych roślin, które uprawia się w przydomowych ogródkach są truskawki. Wyróżnia je niepowtarzalny smak, ale warto również zwrócić uwagę na fakt, że uprawa truskawek nie jest zbytnio wymagająca.

Różne sposoby uprawy

Mogą być one uprawiane na różne sposoby, ale najczęściej robi się to rzędowo lub wybiórczo. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się pnące formy, do których sadzenia używa się wiszących pojemników. Należy jednak pamiętać, żeby często odwiedzać uprawę pojemnikową, ponieważ może czasami dojść do przesuszenia korzeniowej bryły. Niektóre hydrożele pomogą lepiej magazynować wodę w donicy. Szczególnie w fazie wzrostu oraz dojrzewania owoców bardzo ważne jest nawadnianie. Problemy w uprawie mogą być ograniczone dzięki zapewnieniu roślinom optymalnych warunków. Do uprawy truskawek najlepiej wybierać stanowiska słoneczne, które są osłonięte od wiatru. Dobre naświetlenie wpływa nie tylko pozytywnie na wygląd owoców, ale również na wielkość kwiatów.

Rodzaj gleby

Do uprawy najlepiej nadają się gleby próchnicze, żyzne, które mają dużo składników pokarmowych. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny i oscylować w granicach 5-6,5. Truskawki są jednak mało wymagające, ponieważ mogą wyrosnąć praktycznie wszędzie jeżeli zostaną zapewnione odpowiednie warunki. Bardziej wymagająca jest uprawa pojemnikowa, ponieważ podłoże torfowe powinno być zmieszane z piaskiem oraz ziemią ogrodową. Dobrym pomysłem jest również drenaż wysypany na samym dnie. Posianie przedplonu jest dobrym rozwiązaniem przed ostatecznym sadzeniem truskawek w uprawie gruntowej. Najlepsze pory roku do sadzenia truskawek to lato i wiosna. Należy jednak pamiętać, że truskawki, które posadzisz latem będą gotowe do zerwania dopiero w przyszłym roku. Lepiej nie sadzić truskawek jesienią, ponieważ przymrozki mogą uszkodzić owoce. Dodatkowo zimą panują kilkunastostopniowe temperatury na minusie, dlatego czynniki atmosferyczne mogą zniszczyć całe uprawy. Warto też pamiętać o zachowaniu optymalnej odległości pomiędzy roślinami, która powinna wynosić około 30 cm. Oczywiście mogą się zdarzać większe odstępy, ale profesjonalna uprawa wymaga tego, żeby rośliny sadzone były gęściej. Jeżeli truskawki będą sadzone zbyt gęsto to niestety wykształcone owoce będą odpowiednio mniejsze. Trzeba pamiętać też o wykopaniu specjalnych dołków, które umożliwią bezproblemowe zmieszczenie korzeni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny to wyrywanie chwastów. Warto to robić jak najczęściej, ponieważ pobierają one wodę z roślin, które wskutek tego rosną wolniej. Należy pamiętać, żeby znacznie częściej podlewać truskawki w czasie susz. Są to rośliny, które wymagają dużej ilości wody. Truskawki w pojemnikach muszą być podlewane nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma podłoże, ponieważ intensywne dokarmianie nie jest potrzebne w przypadku żyznej gleby. W sprzedaży są dostępne dedykowane nawozy do truskawek, które są naprawdę skuteczne. Osoby, które mają problem z uprawą powinny z nich skorzystać. Dobrym rozwiązaniem są także nawozy humusowe. Podczas wyboru odpowiedniego nawozu warto zwrócić uwagę jak dużo zawierają składników pokarmowych oraz mikroelementów. Najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku. Należy również pamiętać o dokładnym skoszeniu liści po zebraniu plonów. Zabieg taki należy wykonać około 2 tygodnie po ostatnich zbiorach. Liści nie można ścinać zbyt nisko, żeby nie uszkodzić podczas tego wierzchołków rośliny.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w okresie zimowym?

Redakcja rentoria.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści dotyczące budownictwa, domu, multimediów, nieruchomości, ogrodu oraz wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?