Stylowe i praktyczne schody do domu

Urządzenie domu wymaga przede wszystkim użycia wyobraźni. Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie nawet dla profesjonalistów. Jednym z ważniejszych elementów, jakie muszą znaleźć się w domu lub przed wejściem do niego są schody. Jakie schody do domu są dziś modne? Na co zwracać uwagę?

Jakie schody do domu?

Wybór schodów nie jest wbrew pozorom taką łatwą sprawą. Decyzja o tym, jak będą one wyglądać w etapie finalnym powinna być podjęta jeszcze przed budową domu lub gruntownym remontem wnętrza mieszkania. Schody żelbetowe buduję się bowiem w trakcie budowy domu, dlatego tak ważna jest wcześniejsza koncepcja i pomysł na to, jak powinny one wyglądać. Niezwykłą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tak zwane schody modułowe, które mogą być wykonane z drewna lub stali. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że ich montaż przebiega naprawdę szybko, gdyż czasem tylko kilka dni. Wielu domowników nie decyduje się jednak na takie rozwiązanie, gdyż takie gotowe schody nie wyglądają tak efektownie jak starannie wykonane przez profesjonalnego stolarza. W takim przypadku trzeba jednak nastawić się na zdecydowanie wyższe koszty, które niekiedy stają się przeszkodą nie do przeskoczenia.

Żelbetowe schody do domu

W ostatnim czasie właściciele domów decydują się na wybór żelbetowych schodów, które są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Taki rodzaj schodów jest przede wszystkim niezwykle wytrzymały. Materiał, z jakiego są one wykonane jest odporny na wilgoć, ulewne deszcze czy wybuch pożaru. Warto jednak wspomnieć o tym, że takie schody muszą zostać wykonane podczas budowy domu. Oczywiście istnieje możliwość dostawienia tego typu schodów do starego domu, jednak niekiedy wymaga to przebudowy, co z kolei zwiększa ewentualne koszty. Żelbetowe schody są dość proste w wykonaniu, jednak i tak najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie odpowiedniej firmy, która zajmie się ich budową. Koniecznie należy tutaj wspomnieć o jednej ważnej kwestii, która dotyczy użytkowania takich schodów. Od momentu ukończenia prac związanych z ich wykonaniem musi minąć kilkanaście dni aż będzie można z nich korzystać. O tym powinni domownicy pamiętać w szczególności. Firma również powinna poinformować mieszkańców domu, że schody powinny być regularnie nawilżane przez kilka dni. Taki rodzaj schodów prezentuje się naprawdę ciekawie, jednak należy być cierpliwym jeśli chodzi o ich użytkowanie.

Gotowe schody, czyli schody modułowe

Technologiczne rozwiązania zaskakują domowników z każdym dniem. Tak też powstały tak zwane schody modułowe, czyli innymi słowy mówiąc schody gotowe. Ich samonośna konstrukcja umożliwia ustawienie takich schodów w dowolnym miejscu wewnątrz domu. Można je obecnie zakupić w każdym większym sklepie budowlanym. Ogromny wybór takich schodów znaleźć można również na stronach internetowych. W przypadku zakupu takiego produktu należy brać pod uwagę wymiary schodów i przestrzeń wolną w domu. Schody nie powinny bowiem zajmować dużo miejsca. Obecnie większość ludzi decyduje się na zakup drewnianych schodów modułowych. Są one przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem, które gwarantuje możliwość przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Warto tutaj wspomnieć o sposobach pielęgnacji i czyszczenia schodów drewnianych. W tym przypadku koniecznie trzeba używać specjalnych środków czystości, które sprawią, że drewno będzie zawsze lśnić i cieszyć wyglądem. Takie środki zakupić można w wielu sklepach, czy to internetowych czy stacjonarnych. Pod żadnym pozorem nie powinno się myć drewnianych schodów dużą ilością wody. W ten sposób drewno wchłonie jej nadmiar, co skutecznie osłabi wytrzymałość schodów.

Inwestycja w schody do domu powinna być przede wszystkim przemyślana. Nie należy w tej kwestii oszczędzać. Schody są nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania, ale stanowią również element dekoracyjny wewnątrz domu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem schodów, to warto skonsultować to ze specjalistą.

Redakcja rentoria.pl