Zalety i wady mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy z całą pewnością ma swoje zalety oraz wady. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat związany z wyborem tego rodzaju lokalu mieszkalnego.

Czym jest kamienica?

Kamienica jest jednym z miejskich budynków mieszkalnych. Najczęściej były one murowane z cegły lub kamienia, dlatego charakteryzują się wyjątkowo wysoką trwałością. Kamienice najczęściej mają więcej niż jedno piętro oraz znajdują się w zwartym szeregu innych domów. Mieszkanie w kamienicy z całą pewnością jest bardzo korzystne, jednak ma również pewne minusy. Warto zapoznać się z głównymi zaletami oraz wadami takiego rozwiązania.

Lokalizacja

Wśród głównych zalet mieszkania w kamienicy można przede wszystkim wymienić lokalizację tego rodzaju obiektów mieszkalnych. Kamienice w większości budowane były przed rokiem 1990, gdy miasta nie były jeszcze tak zaludnione, jak ma to miejsce w czasach obecnych. Dlatego bardzo często kamienice znajdują się w centrach miast, zarówno tych dużych i średnich, jak i małych. Dzięki temu z kamienicy jest bardzo łatwy dojazd w inne miejsca w mieście, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób.

Styl

Kolejną zaletą mieszkania w kamienicy z całą pewnością jest styl tego miejsca. Elewacje w kamienicach są dość bogato zdobione, aby korzystnie się prezentowały z zewnątrz. Oprócz tego pomieszczenia w kamienicach są dość wysokie, ponieważ sufity były umieszczane wyżej niż aktualnie. Dzięki temu wnętrza kamienic wydają się bardziej przestronne i można w nich na przykład tworzyć wszelkiego rodzaju antresole. Dodatkowo mieszkania w kamienicach charakteryzują się wyjątkowym klimatem, który zachwyca wiele osób, nawet tych najbardziej wymagających.

Rozplanowanie przestrzeni

Przestrzenie w kamienicach są bardzo dobrze rozplanowane. Większość tego rodzaju mieszkań ma kształt prostokąta lub kwadratu, co ułatwia jego aranżację. W obecnych czasach natomiast preferowane jest inne rozplanowanie przestrzeni, która może na przykład występować w formie trójkąta lub innych nieforemnych kształtów. Warto przemyśleć ten aspekt podczas wyboru najlepszego dla siebie mieszkania.

Okna

Zazwyczaj w kamienicach umieszczane są dość duże okna, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu do wnętrza pomieszczeń dociera większa ilość naturalnego promieniowania słonecznego. Dodatkowo sprawia to, że dane pomieszczenie w optyczny sposób jest powiększone. Jednak kamienice najczęściej były umieszczane ściśle obok siebie. Dlatego okna występowały od frontu, a także z tyłu budynku. Na bocznych ścianach okna zazwyczaj nie były uwzględniane.

Stan techniczny

Mieszkanie w kamienicy może mieć również pewne minusy, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania najlepszego dla siebie mieszkania. W obecnych czasach kamienice mogą już nie być w dobrym stanie technicznym, ponieważ bardzo często są to budynki, które mają wiele lat. Dlatego, decydując się na zakup mieszkania w kamienicy, warto wziąć pod uwagę fakt, że prawdopodobnie niezbędny okaże się remont realizowany wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu bez większych problemów będzie można dostosować wnętrze kamienicy do aktualnych preferencji.

Aspekt prawny

Wśród największych wad zakupu kamienicy można również wymienić nieścisłości związane z aspektami prawnymi danego miejsca. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat zakupu warto sprawdzić status prawny danego lokalu mieszkalnego. Bardzo często rzeczywiste powierzchnie pomieszczeń różnią się od tych, które zawarte są w planach. Różnice pomiędzy stanem realnym a dokumentami mogą być problemem podczas konieczności wykonania remontu lub różnego rodzaju prac renowacyjnych.

Brak windy

Kolejną wadą mieszkania w kamienicy z całą pewnością jest brak windy, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Kamienice nie są dość wysokimi budynkami. Zazwyczaj nie mają tylu pięter, ile obecnie budowane budynki. W większości kamienic umieszczono jedynie sześć pięter. Podczas budowy kamienic nie brano pod uwagę takiego rozwiązania technologicznego jak windy, ponieważ nie były one wtedy dostępne na szeroką skalę.

Brak miejsc postojowych

Brak miejsc postojowych w okolicy miejsca zamieszkania to kolejny minus mieszkania w kamienicy w centrum miasta. W obecnych czasach w nowym budownictwie bardzo często podczas zakupu mieszkania miejsca postojowe są uwzględnione. Aktualnie praktycznie każda rodzina ma swój samochód, do którego niezbędne jest miejsce parkingowe. Jednak podczas budowania kamienic nie były one potrzebne oraz nie zaplanowano na nie wolnego miejsca. Dlatego obecnie bardzo często przy kamienicach nie ma gdzie zaparkować i z powodzeniem można się poruszać komunikacją miejską.

Ogrzewanie

W kamienicach problematyczne może być również ogrzewanie, dlatego warto uwzględnić ten niezwykle istotny aspekt. Powszechnie uważa się, że ogrzewanie kamienicy jest dość drogie, ponieważ znajdują się tam na przykład wysokie sufity. Jednak jeśli postawi się na odpowiednią formę ogrzewania to koszty nie muszą być aż tak wysokie. Warto zastanowić się przede wszystkim nad ogrzewaniem gazowym.

Redakcja rentoria.pl