Zalety mieszkania dla młodych

Mieszkania dla młodych to program rządowy skierowany zarówno do singli oraz rodzin. Młodzi Polacy od stycznia 2014 mogli liczyć na pomoc państwa przy zakupie własnego mieszkania.

Kwestie formalne

Wystarczyło złożyć wniosek o kredyt hipoteczny oraz wniosek o dofinansowanie wkładu własnego. Należy jednak zwrócić uwagę, że program już się zakończył, ale nowe wnioski niestety nie są już przyjmowane. Było to bardzo duże wsparcie dla młodych osób, które planowały nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Niestety obecne zarobki w kraju na to nie pozwalają, dlatego większość osób decyduje się na długoterminowe kredyty hipoteczne, które są zobowiązaniem na całe życie.

Data wprowadzenia programu

Program został wprowadzony ustawą z dnia 27 września 2013 roku. Zakończył się po 4 latach, czyli wnioski można było składać aż do 2018 roku. Ostatnia pula środków, czyli 380 milionów złotych była rozdysponowana na początku 2018 roku. Likwidacja programu mieszkania dla młodych nie oznacza jednak końca rządowych propozycji wsparcia dla najmłodszych obywateli. Warty uwagi był program Mieszkanie Plus, który polegał głównie na wynajmie mieszkań, nie dotyczył za to dofinansowania zakupu mieszkania własnościowego. W 2021 został zapowiedziany następny program wsparcia, określany jako „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Idealną alternatywą dla mieszkania dla młodych miało być mieszkanie plus. Jednak wsparcie w wynajmie nie cieszyło się już tak dużym zainteresowaniem wśród młodych osób. Rząd obiecywał nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkań, w których czynsz byłby o jakieś 30 procent niższy od rynkowych. W rzeczywistości zbudowano zaledwie 860 mieszkań w 2019 roku i podobną ilość w roku 2020. Jest to niestety zbyt mało, żeby młode rodziny były tym usatysfakcjonowane. Zupełnie nową, rządową propozycją są bony mieszkaniowe, które można podzielić na rodzinne oraz społeczne.

Bony mieszkaniowe

Wartość bonu mieszkaniowego wynosi od 5 do nawet 150 tys. zł. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej mogą na tym skorzystać rodziny z dziećmi wielodzietne. Należy również dodać, że bony przysługują osobom, które nie mają własnych mieszkań, a ich dochody nie są dostateczne, żeby wnioskować o kredyt mieszkaniowy. Wybudowanie własnego domu jest marzeniem wszystkich rodzin, ale wykonywanie podstawowej pracy często nie jest wystarczające. Dlatego ludzie podejmują się różnych dodatkowych prac lub liczą na wsparcie rządowe. Program Mieszkanie Plus miał zastąpić Program SIM, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Skupiają się one głównie na dofinansowywaniu budowy mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób młodych i średniozamożnych. Program SIM sprawia, że ceny mieszkań mogą być niższe nawet o 30 procent. Warto jednak pamiętać, że obietnice rządowe często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, dlatego trzeba być ostrożnym. W 2014 roku powołany został również program Mieszkanie na Start. Umożliwiał on dopłatę do czynszów najmu mieszkań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że maksymalne dopłaty wynosiły nawet 500 zł, więc było to silne wzmocnienie budżetu.

Budownictwo deweloperskie

Program dotyczył budownictwa deweloperskiego oraz społecznego, ale musiał być spełniony jeden warunek. Było to podpisane umowy z gminą przez dewelopera, ponieważ bez tego program nie mógł zacząć działać. Beneficjenci mają przyznawane dopłaty maksymalnie przez 15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że do udziału w programie niezbędne jest spełnienie kryterium dochodowego. Jeżeli chodzi o jednoosobowe gospodarstwo domowe to dochód nie może przekroczyć średniej pensji w narodowej gospodarce. Ważną rolę odgrywają również dzieci, ponieważ w takiej sytuacji kryterium dochodowe jest zwiększone o 40% na każdą następną osobę zamieszkującą gospodarstwo domowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dopłaty mogą otrzymać jedynie osoby, które nie są właścicielami mieszkania lub nie posiadają społdzielczego prawa do mieszkania. Z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystało dziesiątki tysięcy młodych ludzi w kraju. Dzięki temu mogli oni zrealizować swoje marzenia o własnym domu. W normalnych warunkach musieliby na to pracować kilkadziesiąt lat, dlatego jest to bardzo duża pomoc od państwa. Niektóre osoby chciały inwestować w mieszkanie, żeby później je wynająć. Niestety nie jest to możliwe, ponieważ nie można wynajem nie jest możliwy w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości. Okres pięciu lat jest liczony dopiero od następnego roku kalendarzowego, w którym mieszkanie zostało zakupione.

Redakcja rentoria.pl