Jak zaaranżować ogród, by był idealnym miejscem do wypoczynku?

Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć oryginalny pomysł na ogród. Nawet projektantom i designerom zajmuje wiele czasu stworzenie ciekawej przestrzeni, w której dobrze będą się czuli domownicy. Warto więc postawić na sprawdzone meble i efektowne dekoracje, które sprawdzą się niezależnie od stylu, jaki jest obecnie modny. Można także skorzystać z gotowych pomysłów, których nie brakuje w magazynach wnętrzarskich. Najlepiej jednak stworzyć coś ciekawego i wyjątkowego, co najbardziej odzwierciedla styl, charakter i usposobienie domowników.

Ciekawy pomysł na ogród

Ogród powinien być miejscem kolorowym, w którym każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Można podzielić go na kilka stref, by każdy doskonale wiedział, co i gdzie się znajduje. W każdym ogrodzie (nawet tym najmniejszym) powinno być miejsce, w którym można usiąść i odpocząć po ciężkim dniu. Warto także zadbać o część, do której zaprosi się znajomych lub rodzinę na grilla. Dobrze więc w ogrodzie umieścić stół z krzesłami (a nawet i gustowną altanę), by raz na jakiś czas zorganizować imprezę plenerową z najbliższymi. Ogród nie może istnieć bez pięknych roślin i kwiatów. Warto wybrać różnorodną roślinność, która sprawi, że o każdej porze nasz ogród będzie się prezentował naprawdę wspaniałe.

Zadbany ogród prezentuje się najlepiej

Ogród, w którym trawa jest skoszona, liście zagrabione, a kwiaty kwitnące chciałoby mieć większość osób. W praktyce trzeba naprawdę włożyć mnóstwo pracy, by ogród wyglądał dobrze. Nie oznacza to jednak, iż wszystko w nim musi być zrobione „pod linijkę”. Wiele osób umieszcza w swoim ogrodzie jeden rodzaj kwiatów bądź krzewów w określonych odstępach, gdyż uważa, iż taki jednolity ogród będzie prezentował się najlepiej. Jednak, gdy posiada się dużą przestrzeń, nie warto się ograniczać. Ogrody pełne różnych drzew, krzewów i kwiatów prezentują się dobrze, gdyż są różnorodne i kolorowe.

Niezbędne elementy w każdym ogrodzie

Gdy ogród projektują klientowi fachowcy nie ma mowy o tym, by przegapić w nim ważne elementy. Gdy jednak samodzielnie tworzy się swoje miejsce, trzeba pamiętać o tym, by zadbać o to, by znalazły się w ogrodzie ścieżki, miejsce na kwiaty, które lubią cień, miejsce do zabawy dla dzieci oraz inne niezbędne rzeczy, które niezbędne są dla osób, które uwielbiają spędzać czas w ogrodzie. Panie dbają o to, by na zewnątrz znajdował się choć jeden, wygodny leżak do opalania. Panowie z kolei chcą, by w ogrodzie powstał odpowiedni domek narzędziowy, w którym będzie można trzymać wszystkie niezbędne akcesoria i sprzęty. Jeżeli jest miejsce, to warto zainwestować w takie miejsce, gdyż jest ono naprawdę bardzo przydatne.

Piękny akcent w każdym ogrodzie

Nawet niewielki ogród może być wyjątkowym azylem i świetnym miejscem do relaksu dla każdego. Warto więc zadbać o to, by zarówno dzieci, jak i dorośli czuli się w nim dobrze. Na topie jest obecnie tworzenie ogrodów w stylu rustykalnym. Hamaki, wiklinowe huśtawki, polne kwiaty, drewniane ławki oraz subtelne dekoracje prezentują się w nim najlepiej. Są osoby, które decydują się na stworzenie ogrodu w stylu angielskim. Nie może w nim wówczas zabraknąć pięknych, kolorowych róż, bujnych drzew, idealnie przeciętego żywopłotu oraz stylowych, efektownych mebli ogrodowych. Można także postawić na ogród nowoczesny, w którym nie ma zbyt wiele krzewów i kwiatów, które wymagają sporo pielęgnacji i tym samym fachowej ręki. Bez względu na to, w jakim stylu stworzy się swój ogród, trzeba pamiętać, by zorganizować w nim miejsce dla najmłodszych. Niewielka piaskownica, czy drewniany domek dziecięcy będą strzałem w dziesiątkę.

Ile kosztuje stworzenie pięknego ogrodu od postaw?

Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest wielkość ogrodu. Małe ogrody wymagają nakładów mniejszych środków finansowych, jednak trudniej je efektownie zagospodarować. Z kolei na dużych przestrzeniach bardzo szybko można zrobić bałagan. Wiele osób, gdy ma na swojej działce naprawdę bardzo dużo krzewów, roślin oraz kwiatów z czasem przestaje o nie w odpowiedni sposób dbać. Ponadto, trzeba pamiętać o dekoracji. Białe kamyczki przy krzewach, niski płotek do odgrodzenia kwiatów, specjalny warzywniak, meble ogrodowe, czy lampiony dość sporo kosztują. Dlatego też urządzenie ogrodu wielu osobom zajmuje nawet i kilka lat.

To warto wiedzieć

Nieznajomość niektórych roślin i kwiatów także przyczynia się do tego, że po kilku tygodniach od ich posadzenia nie prezentują się one już tak efektownie. Warto więc zawsze swój wybór skonsultować z ogrodnikiem. Zakupy o osób, które podpowiedzą i doradzą w zakupie będą idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy kompletnie się nie znają na ogrodnictwie i którym zależy na niezbyt wymagającej roślinności. Ponadto, trzeba przyznać, iż jakościowo wszelkie rośliny w małych sklepach ogrodniczych są dużo lepszej jakości, niż w wielkich marketach. Cenowo także bardziej opłaca się kupować wszystko do ogrodu od osób, które prowadzą niewielkie plantacje samodzielnie.

Redakcja rentoria.pl